Kapat
Genel Sağlık 115 0

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir? Romatoid Artrit ile Yaşamak

Eklem romatizması hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda eklem romatizmasına sahip kişilerin yaşam kalitelerini artırmak için yapabileceklerinden bahsedeceğiz.

Dinlenin ve Egzersiz yapın

Eklem romatizmanızın alevlendiği zamanlarda daha fazla dinlenin ve olmadığı zaman daha fazla egzersiz yapın. Dinlenme, eklem şişliğini, ağrısını ve yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur.

Güçlü kasları korumak, eklemlerinizin hareket etmesine yardımcı olmak ve esnek kalmak için egzersiz önemlidir. Doktorlar genellikle düşük etkili egzersizler önermektedir. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Eklem Sağlığınıza Dikkat Edin

Bazı insanlar ağrıyı ve şişliği azaltmak için kısa bir süre atel takarlar. Atel takmadan önce doktorunuzla veya fizyoterapistiniz ile konuşun.

Eklemlerinizi korumanın diğer yolları şunlardır:

  • Büyük bir sapı olan öğeler, fermuar çekicileri veya uzun saplı ayakkabı çekecekleri gibi günlük işlerinizi kolaylaştıracak aletler kullanabilirsiniz.
  • Uyarlanabilir diş fırçası veya gümüş çatal bıçak takımı gibi günlük yaşam aktivitelerine yardımcı olan araçları kullanma.
  • Sandalyelere, klozetlere ve yataklara binmenize ve inmenize yardımcı olacak cihazları kullanma.
  • Merdivenlerin kullanımını sınırlamak veya uzun mesafeler yürürken dinlenme süreleri gibi eklemlerinize daha az baskı uygulayan aktiviteler seçmek.
  • Eklemlerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olmak için sağlıklı bir kiloda kalmak.

Semptomların İzlenmesi

Semptomlardaki herhangi bir değişikliği veya yeni semptomları doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Stres Yönetimi

Eklem romatizması nedeniyle hissedebileceğiniz duygular – korku, öfke ve hayal kırıklığı ile birlikte herhangi bir acı, fiziksel sınırlamalar ve alevlenmelerin öngörülemeyen doğası – stres seviyenizi artırabilir. Stres, hastalıkla yaşamayı zorlaştırabilir.

Stres, hissettiğiniz ağrı miktarını da etkileyebilir. Stresle başa çıkmanın yolları şunlardır:

  • Düzenli dinlenme süreleri
  • Derin nefes alma, meditasyon yapma veya müzik dinleme gibi teknikler.
  • Yoga ve tai chi gibi hareket egzersiz programları.

Yoga yapmanın faydaları, nefes teknikleri ve fiziksel duruşlar hakkındaki içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Ruh Sağlığı Yönetimi

Eklem romatizması ile yaşamak zor olabilir. Kendinizi yalnız, endişeli veya depresyonda hissediyorsanız, doktorunuzla, RA destekli bir sosyal hizmet görevlisi veya akıl sağlığı uzmanıyla konuşun.

Hastalığı anlamalarına yardımcı olmak için aileniz ve arkadaşlarınızla hastalığınız hakkında konuşun. Bir çevrimiçi destek grubuna veya topluluk destek grubuna katılmak sizin için yararlı olabilir.

Sağlıklı Beslenme

Kalori, protein ve kalsiyum dengesi içeren bir diyet, genel sağlığı korumak için önemlidir. Romatoid artrit için aldığınız ilaçlarla etkileşime girebileceğinden alkollü içecekler içmek konusunda dikkatli olun.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir