Kapat
Bitkiler ve Sağlık 108 0

Bitkisel Detokslara Dikkat! Detoks Suyu Zararları, Detoks Yan Etkileri

Bitkisel detokslar, en tartışmalı sağlık ilaçlarından biridir. Doğal detoks sularını savunan birçok kişi, vücuttaki toksinleri attığını ve kilo vermeyi teşvik ettiğini iddia etmektedir ancak, tıp uzmanları, bu detoksların faydalarından şüphe etmekle birlikte ve neden olabilecekleri olası zararlara işaret etmektedirler.

Bitkisel Detokslar Nelerdir?

Bitkisel detokslar ve çeşitli detoks tarifleri genellikle çeşitli bitkiler içeren içecekler veya çaylardır. Kanıt olmamasına rağmen, kilo vermeyi teşvik etmek ve vücuttaki toksinleri atmak için kullanılırlar.

Bu detoksların süreleri değişmekle birlikte, çoğu kısa süreli, genellikle 3-14 gün süreyle kullanılmaktadır. Yine de bazı detoks içecekleri vücudunuz için günlük “destek” olarak sürekli olarak önerilmektedir.

Bitkisel detoksların bir çoğu düzenlenmemiştir ve paket üzerinde listelenmemiş veya belirtilenden önemli ölçüde daha yüksek miktarlarda bulunan bileşenler içerebilir. Bu, bazı bileşenlerde aşırı doz almanıza yol açabilir ve bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Yan Etkiler

Diüretik içeren bitkisel detokslar, susuz kalmanıza ve vücudunuzdaki elektrolit dengesinin bozulma riskini artırabilir. Örneğin, 67 yaşında bir erkek, 5 gün boyunca uva ursi yaprakları, ardıç meyveleri ve diğer birçok maddeyi içeren bir bitkisel detoks içeceği aldıktan sonra mide bulantısı, titreme ve halsizlik bildirdi. Ciddi derecede düşük elektrolit seviyeleri nedeniyle yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.

2017 yılında 60 yaşında bir kadın 14 gün boyunca Yogi markalı “detoks” çayını günde 3 kez içtikten sonra karaciğer yetmezliğinden hayatını haybetmiştir. Çay, karaciğer fonksiyonundaki düşüşten sorumlu olduğuna inanılan 18 bitki içeriyordu.

Düzenli olarak bitkisel detoks kullanmak, vücudunuza diyetinizdeki kalori, vitamin ve mineralleri emmesi için yeterli zaman verilmediğinden, ciddi kilo kaybına ve besin eksikliklerine yol açabilir.

Bitkisel Detokslar Kimler İçin Zararlı Olabilir?

Bitkisel detokslar genellikle tavsiye edilmemekle birlikte, bazı risk altındaki kişiler bunlardan özellikle kaçınmalıdır:

  • Hamile veya emziren kadınlar
  • Çocuklar ve ergenlik çağındakiler
  • Kanser, diyabet, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi rahatsızlıkları olan kişiler
  • Karaciğer veya böbrek hastalığı olanlar
  • Düzensiz yeme veya yeme bozukluğu öyküsü olan insanlar
  • Yaşlı yetişkinler gibi yetersiz beslenen veya yetersiz beslenme riski taşıyan kişiler

Bitkisel detoksları denemeden önce sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

İlaç etkileşimleri

Pek çok bitki, karaciğerdeki ilaç klirensine müdahale eder, ilaçlarınızın etkilerini potansiyel olarak azaltır veya arttırır ve ciddi sağlık riskleri oluşturabilir.

Bitkisel detokslarda kullanılan çok çeşitli içerikler nedeniyle, herhangi bir ilaç alıyorsanız bitkisel detoks yapmaya başlamadan önce sağlık uzmanınızla görüşmeniz çok önemlidir.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir