Kapat
İlaçlar 33 0

İlaçlar Bölünerek İçilir Mi? İlaçlar Kırılarak İçilir Mi? İlaç Ezilerek İçilir Mi?

Bu yazımızda; ilaçlar bölünerek içilir mi, ilaçlar kırılarak içilir mi, ilaç ezilerek içilir mi gibi sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

İlaçlar Bölünerek İçilir Mi? İlaçlar Kırılarak İçilir Mi?
İlaç Ezilerek İçilir Mi?

İlaç ezilerek içilir mi? İlaçlar bölünerek içilir mi? İlaçlar kırılarak içilir mi? Cevap hayır. Doktorunuz, eczacınız veya başka bir sağlık uzmanı size söylemedikçe, tabletleri veya hapları çiğnememeli, ezmemeli veya kırmamalı veya kapsülleri açıp boşaltmamalısınız.

Hap yutmayla ilgili sorunlar yaşıyorssanız bu makalemizi inceleyebilirsiniz: Hap Nasıl Yutulur? Hap Yutamıyorum Diyorsanız İşte Yapabilecekleriniz

Bazı tabletler, haplar ve kapsüller düzgün çalışmaz veya ezilmesi veya açılması durumunda zararlı olabilir.

Bütün olarak yutulmaları gerekebilir çünkü:

  • Zamanla vücudunuza yavaş yavaş ilaç salacak şekilde tasarlanmıştır ve onları ezmek aşırı doza neden olabilir
  • Mide asidiniz onların özel kaplamaları olmadan çalışmasını engelleyebilir
  • Özel kaplamaları olmadan midenizin iç kısmına zarar verebilirler
  • Özel kaplamaları olmadan tatsız olabilirler
  • Ezilmiş ilaçların tozlaşmış halini solumaktan dolayı yan etkiler yaşayabilirsiniz

Sağlık uzmanınız tarafından ilacınızı ezmeniz tavsiye edildiyse, size bunu nasıl yapacağınızı ve ilacı nasıl alacağınızı söyleyeceklerdir.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: Newdays Pharmacy

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir