Kapat
aspirin
İlaçlar 232 0

Aspirin Nedir? Aspirin Faydaları Nelerdir? Aspirin Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda Aspirin nedir, Aspirin ne işe yarar gibi soruların cevaplarını inceleyeceğiz. Aspirin faydaları nelerdir ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Aspirin; küçük sancıları, ağrıları ve ateşi hafifletmek için kullanılan yaygın bir ilaçtır. Ayrıca antienflamatuar veya kan inceltici olarak da kullanılır.

Reçetesiz olarak Aspirin alabilirsiniz. Aspirin faydaları arasında baş ağrısını hafifletmek, şişliği ve ateşi azaltmak yer alır.

Günlük olarak alınan aspirin, yüksek riskli kişilerde kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler olay riskini azaltabilir. Ancak gereksiz, ihtiyaç olmadığı halde sıklıkla Aspirin’in kullanımı sağlığınızı tehlikeye atabilir. İlgili içeriğimize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Doktorlar, daha fazla pıhtılaşmayı ve kalp dokusu ölümünü önlemek için kalp krizinden hemen sonra da aspirin uygulayabilir.

Aspirin Nedir?

Aspirin, steroid olmayan bir antienflamatuar ilaçtır (NSAID). Asetilsalisilik asit adlı etkin maddeyi içeren ağrı kesici, ateş düşürücü, yangı (iltihap) giderici etkilere sahip bir ilaçtır.

Aspirin, söğüt ağacı ve mersin gibi bitkilerde bulunan bir bileşik olan salisilat içerir. Kullanımı ilk olarak yaklaşık 4.000 yıl önce kaydedilmiştir.

Hipokrat, ağrı ve ateşi hafifletmek için söğüt kabuğu kullandı ve bazı insanlar hala baş ağrısı ve hafif ağrı için doğal bir çare olarak söğüt kabuğu kullanıyor.

NSAID’ler, aşağıdaki etkilere sahip bir ilaç sınıfıdır:

  • Ağrıyı hafifletmek
  • Ateşi düşürmek
  • Yüksek dozlarda inflamasyonu düşürmek

Bu ilaçlar steroid değildir. Steroidlerin genellikle NSAID’lere benzer faydaları vardır, ancak herkes için uygun değildir ve istenmeyen yan etkilere sahip olabilirler.

Analjezikler olarak NSAID’ler narkotik olma eğilimindedir. Bu, duyarsızlığa veya uyuşukluğa neden olmadıkları anlamına gelir.

Aspirin, Alman ilaç şirketi Bayer’e ait bir ticari markadır. Aspirin için genel terim asetilsalisilik asittir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir