Kapat
Kozmetik 44 0

Geçici Dövme Nasıl Çıkar? Geçici Dövme Ne Kadar Kalır? Peeling Kullanımı ve Evinizde Bulunan Çözücüler

Geçici dövmelerin çoğu, bir hafta kadar dayanır. Ancak zor durumdaysanız ve daha erken çıkarmanız gerekirse, sabun ve su yerine evde bulunan malzemelerle veya reçetesiz satılan (OTC) bir peeling ile daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

Özellikle inatçı bir parçanın üstesinden gelmek için yağ veya kimyasal bazlı bir sökücü de kullanabilirsiniz. Bunlar, tüm görüntünün çözülmesine veya kalan küçük parçaların temizlenmesine yardımcı olabilir.

Unutmayın: Bölgeyi temizleme şekliniz, dövmenin ne kadarının soyulacağı konusunda önemli bir faktördür. Nazik, dairesel hareketler kullandığınızdan emin olun. Dövme tamamen silinene kadar nazikçe ovalamaya devam edin.

Nasıl peeling yapacağınızı, evde sahip olduğunuz ürünleri nasıl kullanacağınızı ve gerekirse eczaneden ne alacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1.Vücut peelingi (Body scrub) kullanın

Peeling, ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olur ve yeni hücrelerin büyümesini teşvik eder. Bu işlem sırasında, dövmenin olduğu bögeyi ovalamak, lekelerin çözülmesine yardımcı olabilir.

Elinizde peeling yoksa mutfağınızda olanları kullanarak bir şeyler hazırlamayı deneyin. Şunları birleştirmeyi deneyebilirsiniz:

  • Dövmenin dökülmesini sağlamak için 1/2 fincan esmer şeker, öğütülmüş yulaf ezmesi veya kahve telvesi
  • Granülleri birbirine bağlamak için 1/2 bardak hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı
  • İsterseniz hoş bir koku vermek için 1/2 çay kaşığı vanilya

Kendiniz yapmak yerine hızlı bir çözüm istiyorsanız, eczanenizden vücut peelingleri gibi hazır ürünler temin edebilirsiniz.

Cildinize en az 30 saniye sürmek için nazik, dairesel hareketler yaptığınızdan emin olun. Daha fazla zaman gerekirse ovalamaya devam edebilirsiniz.

2. Yağ bazlı bir çözücü deneyin

Yağ bazlı solüsyonlar sıklıkla makyajı ve cildi temizlemek için kullanılır. Bunun arkasındaki teori, “benzer benzeri çözer” şeklindedir. Solüsyonun cildin doğal yağlarını soymadan kalıntıyı gidermesi amaçlanır.

Çoğu durumda, evinizde bulunan yağlar işe yarayabilir:

Elinizde herhangi bir ürün yoksa ve kendiniz yapmak istemiyorsanız, yağ bazlı bir temizleyici almak için yerel eczanenize gidin. “Cold cream” de bir seçenektir. Bu temizleyiciler, cildi rahatlatmak için yağı ve suyu kullanır.

Ürününüzü aldıktan sonra cilde uygulayın. Dövme pigmentleri soyulana kadar nazik, dairesel hareketlerle ovalayın.

3. İnatçı dövmeler için kimyasal bir çözücü tercih edin

Bazı ürünler, renklerini azaltarak ve parçacıkları dökerek dövmelerin hızla çıkarılmasına yardımcı olabilecek kimyasallar içerir.

Çoğu insanın evinde bu temizleyicilerden bir veya daha fazlası zaten bulunur:

  • El dezenfektanı
  • Kolonya
  • Hidrojen peroksit
  • Oje çıkarıcı

Cilt hücresi dönüşümünü artırmaya ve bölgeyi derinlemesine temizlemeye yardımcı olabilecek glikolik, laktik veya salisilik asit gibi kimyasallar içeren temizleyiciler veya ürünler de kullanabilirsiniz. Halihazırda bu bileşenleri içeren birkaç güzellik ürününüz olabilir.

Seçtiğiniz çıkarıcıyı etkilenen bölgeye bir bezle bir seferde yaklaşık 20 saniye boyunca nazik ama sıkı, dairesel hareketlerle ovun. Alanı kontrol edin ve gerektiğinde ovalamaya devam edin. İşiniz biter bitmez ürünü yıkadığınızdan emin olun.

Geride kalan tahriş veya iltihaplanma nasıl yatıştırılır?

Ovalama, geçici tahrişe veya iltihaplanmaya neden olabilir. Uzun süre kullanılırsa, kimyasal temizleyiciler de cildi tahriş edebilir.

Cildiniz kızardıysa veya iltihaplıysa, bölgeye yaklaşık 15 dakika soğuk bir kompres uygulayın. (Bkz. Buz Tedavisi Nedir, Hangi Durumlarda ve Nasıl Uygulanmalıdır ?)

Ayrıca cildi yatıştırıcı bir ürün de uygulayabilirsiniz, örneğin:

  • Aloe vera jeli
  • Salatalık jeli
  • Hindistan cevizi yağı

Çoğu durumda bu rahatsızlık gün içinde azalır.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir