Kapat
Haber 71 0

Sıklıkla Aspirin Kullanımı: Milyonlarca İnsan İhtiyacı Olmadığı Halde Düzenli Olarak Aspirin Kullanıyor

Birçok insan kalp krizi veya felci önlemek için sıklıkla aspirin alır. Ancak herkese günlük aspirin tavsiye edilmemektedir. Bir anket, kalp hastalığı olmayan yaklaşık 29 milyon yetişkinin belirli sorunları önlemek için düşük dozlarda aspirin aldığını gösterdi. Ancak bu kullanım, günümüz şartlarında birçok kişide faydadan çok zarar vermektedir.

Aspirin, kanı incelterek ve pıhtıları önleyerek çalışır. Ancak sık sık aspirin almak, vücuttaki kanama riskini artırabilir.

Yeni araştırmalar, aspirinin bazı insanlar için çok az yararı olduğunu gsöteriyor. Sonuç olarak, uzmanlar artık 70 yaş ve üstü yetişkinler için veya mide ülseri olanlar gibi daha yüksek kanama riskibe sahip kişiler için günlük düşük doz aspirin önermiyor.

Peki yeni yönergelerden kaç kişi etkilendi? Buna cevap vermek için bilim adamları 40 yaş ve üstü 14.000 yetişkine anket yaptı. Kalp hastalığı olmayanların yaklaşık %23’ü korunmak için günlük aspirin alıyordu. Bunların neredeyse dörtte biri, bir uzmanın tavsiyesi olmadan bunu yaptı.

Kalp hastalığı olmayan 70 yaş ve üstü insanların yaklaşık yarısı günlük aspirin kullandığını bildirdi. Mide ülseri öyküsü olan insanların dörtte birinde de görülen sonuçlar aynıydı.

Araştırmayı yöneten Harvard Üniversitesi’nden Dr. Christina Wee, “Bulgularımız, yetişkinlerin önemli bir kısmının doktorlarının tavsiyesi olmadan ve potansiyel olarak bilgisi olmadan aspirin alıyor olabileceğini gösteriyor” diyor.

Günlük olarak ya da sıklıkla aspirin alıyorsanız veya kullanmayı planlıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.


Kaynak : https://newsinhealth.nih.gov / O’Brien CW, Juraschek SP, Wee CC.”Prevalence of Aspirin Use for Primary Prevention of Cardiovascular Disease in the United States: Results From the 2017 National Health Interview Survey.” Ann Intern Med. 2019 Jul 23. doi: 10.7326/M19-0953. PMID: 31330542.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir