Kapat

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin ne olduğu ve nasıl yapıldığını anlayabilmek için basit bir şekilde diş dokularını bilmek gerekir. Diş dokuları dışarıdan içeriye doğru mine, dentin ve pulpadır. Kanal tedavisi çürük dokunun dentini de aşarak sinir ve damarların yoğunlukla bulunduğu pulpayı enfekte etmesi sonucu uygulanan tedavi şeklidir. Kanal tedavisi, sebebi çözülemeyen ağrılar sonrasında da uygulanmaktadır.

Kanal tedavisi dişin köklerinde bulunan kanalların içerisindeki pulpanın çıkartılarak doldurulması işlemidir. Kanal tedavisi uygulanan diş canlılığını yitir.

Kanal tedavisi dişin durumuna göre 1-2 seansta tamamlanır. Enfeksiyon çok yaygın ise 3 seansta da tamamlanmaktadır. Kanal tedavisini diş hekimleri ve endodontist (kanal tedavisi uzmanı) tarafından yapılmaktadır.

Kanal tedavisindeki ilk adım; röntgen çekilerek köklerin şekli, kanal sayısı, çürüğün durumu, diş dokularındaki ve çevresinin durumunun belirlenmesiyle başlar. Daha sonra çürüğün ve enfekte dokunun temizlenmesi ve kanalların şekillendirilip doldurulmasıyla tamamlanır. Kanal tedavisinin başarılı olmasında birçok etken olsa da bunların başında kanalların ucuna kadar yeterli şekilde doldurulması, enfekte dokunun ortadan kaldırılması ve son aşama olan dişin üzerine gelen dolgunun sızdırmaz şekilde yapılmasıyla gerçekleşir.

Diş Kanal Tedavisi Sırasında Ağrı

Kanal tedavilerinin ağrılı olduğu zannedilir fakat kanal tedavileri basit bir dolgu işleminden daha fazla ağrı yaratmaz. Bununla beraber, her insanın ağrı eşiği farklı olduğundan hiçbir ağrı hissedilmediğinin iddia edilmesi doğru olmaz. Hasta işlem sırasında bazı durumlarda rahatsızlık ve hassasiyet hissedebilir. Hissedilen rahatsızlık işlemden değil orada yer alan iltihabi durumdan kaynaklanır.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı

Kanal tedavisi ağrıyı gidermek ve dişi kurtarmak için yapılan bir tedavidir. Özellikle işlemden önce ağrı veya enfeksiyon varsa, birkaç gün süresince o dişte hassasiyet hissedilebilir. Bu hassasiyet veya rahatsızlık reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Kanal tedavisi ilk seansta tamamlanmadığı durumda, ilgili diş kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
  • Tedavi sonrası birkaç gün hassasiyet olabileceğinden sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Tedavi tamamlandıktan sonra ağız hijyenine dikkat edilmeli ve rutin kontroller aksatılmamalıdır.

Kaan Yit {Kaan Yit}

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir