Kapat
Kozmetik 495 0

Makyaj Malzemeleri Bozulur Mu? Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihi, Cilt Bakım Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri

Yüksek miktarda paralar ödenerek alınan makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünlerini son damlasına kadar kullanmak mantıklı ve cazip gelse de, bu ürünlerin son kullanma tarihleri vardır ve ömrü düşündüğünüzden daha kısa olabilir.

Makyajın malzemelerinin kullanım süresinin dolması için gereken süre, kozmetik ürünün ne olduğuna, nasıl saklandığına ve mühürlü veya açık olup olmadığına bağlıdır. Bu ürünlerin son kullanma tarihi, genellikle satın alındıktan sonraki 2 yıl içinde, göz makyajı için kullanılanlarda ise 3 ay kadar kısa bir sürede sona erebilir.

Bu yazımızda; makyaj malzemeleri bozulur mu, makyaj malzemelerinin son kullanma tarihi, makyaj malzemelerinin son kullanma tarihi olur mu, cilt bakım ürünleri son kullanma tarihleri, açılmayan makyaj malzemesi bozulur mu, cilt bakım ürünlerinin son kullanma tarihleri, makyaj malzemesi son kullanma tarihi, gibi konuları inceleyeceğiz.

Açılmayan Makyaj Malzemesi Bozulur Mu?

Ürünlerin ambalajında yazan son kullanma tarihleri, açıldıktan sonra geçerli olan tarihlerdir. Ambalajın üzerine ürünün ne zaman mühürlendiği ile ilgili veya raf ömrünü belirten bir ifade olmaması durumunda, açılmadan bekleyen makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerinin ne zaman sona ereceğini kestirmek zor olabilir.

Genel olarak, serin ve kuru bir yerde uygun şekilde saklanan makyaj malzemeleri, tamamen kapatılmış olarak 2 ila 3 yıl dayanmaktadır.

Bununla birlikte krem ​​kapatıcılar veya sıvı allıklar gibi yağ içeren daha kremsi ürünler, içerisindeki yağın kolay deforme olması nedeniyle daha erken bozulabilir. Ürün, güçlü bir koruyucu içermeyen doğal bir makyaj formülasyonuysa, mühürlenmiş olsa bile bozulabilir.

Makyaj malzemelerindeki tüm koruyucular, ürün açılmamış olsa bile zamanla bozulur, bu nedenle hiçbir ürünü 3 yıldan fazla saklamamalısınız.

Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihi

Makyaj malzemelerinin üzerine basılı olan “The Period After Opening” (PAO) (Açıldıktan Sonraki Süre) sembolü, içerisinde “M” harfi ve yanında bir sayıyla birlikte belirtilir. Bu sembol, ürünü açtığınız gün ile sona erdiği gün arasında kaç ayınız olduğunu gösterir. Bu nedenle ürünü ne zaman açtığınızı akılda tutmak önemlidir.

Son kullanma tarihi geçen makyaj malzemelerinizi atmalısınız. Son kullanma tarihi bittikten kısa bir süre sonra ürünü kullanırsanız, sağlık açısından bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz ancak en iyi şekilde performans göstermediğini fark edeceksiniz.

Dudak kalemi veya göz kalemi gibi ürünlerin son kullanma tarihi daha uzun olabilir. Çünkü bunlar ucu açılarak kullanılabilmektedir. Makyaj malzemelerinizin olması gerektiği kadar uzun süre bozulmadan kalmasını sağlamak için uygulamadan önce ellerinizi yıkayın, makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin ve paylaşmaktan kaçının.

Kullanım Süresi Dolan Makyaj Malzemelerine Ne Olur?

Son kullanma tarihi geçen ürünler kuruyabilir ve ufalanabilir. Bakteri bulaştırabileceğinden, ürünü nemlendirmek için su veya farklı maddeler kullanmamalısınız. Renk pigmentleri canlı görünmeyebilir ve ürün topaklanmış olduğundan kullanımı zor görünebilir.

Kullanım süresi dolan makyaj malzemeleri bakteri barındırabileceğinden; aknelere, deride döküntüye, Staphylococcal cilt enfeksiyonlarına, göz enfeksiyonları ve arpacık oluşumuna sebep olabilir. Göz çevresi hassas bir doku olduğundan özellikle bu bölgede kullanım tarihi geçmiş makyaj malzemelerini kullanmamak son derece önemlidir.

Kullandığınız Ürünlerin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Tüm makyaj malzemeleri, açık bir kavanoz resmi ve içerisinde M harfi ile birlikte bir sayı ile damgalanmalıdır. Bunun, ürünü açtıktan sonraki kullanım süresini gösteren PAO sembolü olduğunu ve açıldıktan sonra ürünün son kullanma tarihine kadar kaç ay olduğunu gösterdiğini belirtmiştik.

Kullandığınız ürünün üzerinde bu simge yoksa, büyük olasılıkla atılmış olan orijinal ambalajında olabilir.

  • İlk adım makyajı koklamaktır. Normalin dışında bir koku alıyorsanız ürünü atmalısınız.
  • Renginin değişip değişmediğine bakın. Örneğin, birçok kapatıcı ürün oksitlenecek ve biraz turuncuya dönecektir.
  • Dokunun değişip değişmediğine dikkat edin ve ürün cildinizde farklı hissediyorsa atın.

Cilt Bakım Ürünlerinin Son Kullanma Tarihi

Cilt bakım ürünleri de son kullanma tarihine sahiptir. Kavanoz şeklinde ambalajlarda bulunan kremler veya serum gibi damlalıklı her şey, sıklıkla havaya ve ellerdeki bakterilere maruz kaldığından yaklaşık 9 ay sonra atılmalıdır. Pompa ile gelen ürünler bir yıla kadar dayanabilir.

Son kullanma tarihinden sonra, aktif bileşenler optimum şekilde performans göstermeyecektir. Özellikle SPF ve güneş koruyucuların son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Ürünlerinizi düzenli kullanıyorsanız, son kullanma tarihi geçmeden bitirirken sorun yaşamazsınız. Cilt bakım ürünlerinizi sadece ara sıra kullanmayı planlıyorsanız, mini seyahat şişeleri iyi bir seçenek olabilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir