Kapat
COVID-19 53 0

Koronavirüs Mutasyona Uğruyor: Koronavirüs Aşıları Etkisini Kayıp Mı Edecek?

  • Koronavirüsün mutasyona uğramış yeni varyantları, aşıların etkinliğini azaltabilir.
  • İlaç şirketi Moderna, Pazartesi günü COVID-19 aşısı için bir takviye aşısı üzerinde çalıştığını duyurdu.
  • Messenger RNA (mRNA) aşıları kolayca değiştirilebilir, böylece bir varyant aşılardan kaçacak olsa bile, aşılar ortaya çıkan mutasyonları hedef alacak şekilde kolayca değiştirilebilir.

Şirketin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Moderna, Güney Afrika’da tespit edilen yeni varyantı (B.1.351 soyu) hedef almak için şimdiden bir güçlendirici doz üzerinde çalışıyor.

Orijinal iki doz rejiminin yeni varyantlara karşı koruma sağlaması beklense de, biyoteknoloji şirketi, ortaya çıkan varyantlara karşı koruma sağlayan daha nötralize edici antikor titreleri üretip üretemeyeceğini belirlemek için ek bir takviye dozunu test ediyor.

Koronavirüsün hücrelerimize tutunan kısmı olan spike proteini içinde mutasyonlar içeren yeni varyantların aşıların etkinliğini azaltabileceğine dair artan endişeler var.

Aşılar geniş bir bağışıklık tepkisi üretir, bu nedenle bilim adamları mevcut aşıların, spike mutasyonlu varyantlara karşı bile yüksek derecede koruma sağlamasını beklemektedir.

Messenger RNA (mRNA) aşıları kolayca değiştirilebilir, böylece bir varyant aşılardan kaçacak olsa bile, aşılar ortaya çıkan mutasyonları hedef alacak şekilde kolayca değiştirilebilir.

Koronavirüs Aşı Çalışmaları Ne Kadar Hızlı?

Yale Medicine bulaşıcı hastalıklar doktoru ve Yale’nin Pfizer COVID-19 denemesinin baş araştırmacısı Dr. Onyema Ogbuagu, mRNA aşılarını düzenlemenin zahmetsiz olduğunu söylüyor.

Ogbuagu, “Bu, kelimenin tam anlamıyla iki günde olabilir” diyor.

Bir proteinin yapısını bildiğinizde -bilim adamlarının bu ortaya çıkan varyantlarda yaptığı gibi- proteini hedefleyen yeni bir mRNA şablonu üretebilirsiniz.

Moderna ve Pfizer aşılarında kullanılan bu yeni tip aşı teknolojisi, geleneksel aşı teknolojilerine göre modifiye edilmesi daha kolay ve daha hızlıdır.

Ogbuagu, viral vektör bazlı aşıların ayarlanması çok daha zor olacak diyor.

“Başka Gecikmeler Olabilir”

İndiana Üniversitesi Richard M. Fairbanks Halk Sağlığı Okulu epidemiyoloji eğitimi direktörü olan MPH Thomas Duszynski, yeni bir aşı geliştirilmesinin biraz zaman alacağını söylüyor “çünkü hala klinik aşamaları ve güvenlik ve etkililik testlerini yapmanız gerekiyor. “

Değiştirilen dozların, üretilen bağışıklık tepkisinin klinik hastalığa karşı koruduğunu göstermek için testlerden geçmesi gerekecektir.

“İşin kolay tarafı aşı yapmak. Zor kısım, varyanta karşı önlediğini göstermek için insan klinik denemelerini yapmaktır.”

Bu sürecin ne kadar titiz olacağı belli değil. Yetkililer, değiştirilmiş aşıların tüm klinik test sürecinden tekrar geçmesini isteyebilir, ancak bunu yapmanın kısa bir yolu da olabilir.

Ogbuagu, düzenleyici yetkililerin “bağışıklık tepkisi araştırmalarından memnun olup olmadıklarını veya bağışıklık tepkisinin klinik hastalığa karşı koruduğu sert klinik verileri görmek isteyip istemediklerini” görmenin ilginç olacağını söylüyor.

Ogbuagu, tüm bu sürecin çok daha titiz olduğunu, çok zaman ve çaba gerektirdiğini belirterek, bunun ileriye doğru daha güvenilir bir yol olacağını belirtti.

Ayrıca yeni dozların toplu olarak üretilmesi, dağıtılması ve uygulanması gerekecektir, bu da ek gecikmelere neden olabilir.

Koronavirüs Aşıları, Varyantlara Karşı Etkili Görünüyor

Mevcut aşıların varyantlara karşı etkili olduğu düşünülüyor. Bu doğruysa, yeni aşılar gerekli olmayabilir.

Bilim adamları başlangıçta aşıların en az yüzde 50 etkili olacağını umuyorlardı ve çalışmalar mRNA aşılarının yaklaşık yüzde 95 etkili olduğunu bulduğunda çok şaşırdılar.

Bir varyant, mevcut aşıların yüksek etkinliğini biraz azaltsa bile, onları işe yaramaz hale getirmeyecektir.

Duszynski bunu grip aşısıyla nasıl başa çıktığımızla karşılaştırıyor.

“Etkinlik, grip virüsü ile meydana gelen mutasyonlara bağlı olarak yüzde 40, 50, 60, 70, 80 arasında değişebilir. Ve yüzde 60 ise, dışarı çıkıp bir aşıyı değiştirmeyiz, çünkü bir miktar bağışıklık, hiç olmamasından daha iyidir .”

Mevcut aşılarımız, yeni varyantlara karşı büyük olasılıkla yüksek derecede koruma sağlayacak geniş bir bağışıklık tepkisi üretir.

Duszynski’ye göre, bu etkinlik eşiği belirlenmedi. Mevcut mutasyonlar ve mevcut aşı ve bunların etkileşimi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Her iki durumda da, Moderna 10 adım önde görünüyor, bu nedenle bir varyant aşı etkinliğini önemli ölçüde etkiliyorsa hazırlıklı olacağız. “Bu kötü bir strateji değil, doğru,” dedi Duszynski, “ama buna ihtiyacın olmama tehlikesi var ve ihtiyacın olmayan bir şeye kaynak harcıyorsun.”

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir