Kapat
Bitkiler ve Sağlık 396 0

Zencefilin 11 Faydası : Mide Bulantısı, Kilo Verme, Kireçlenme, Kolesterol ve Daha Fazlası

Zencefil (Zingiber officinale), Güneydoğu Asya’da görülen çiçekli bir bitkidir. Gezegendeki en sağlıklı ve en lezzetli baharatlardan biridir. Zingiberaceae ailesine aittir.

Bitkinin rizomu (kökün yer altı kısmı,köksap), yaygın olarak baharat olarak kullanılan kısımdır. Genellikle zencefil kökü veya kısaca zencefil olarak adlandırılır.

Zencefil taze, kurutulmuş, toz halinde, yağ veya meyve suyu olarak kullanılabilir. Tariflerde çok yaygın bir içeriktir. Bazen işlenmiş gıdalara ve kozmetik ürünlere de eklenir.

1.Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Olan Gingerol İçerir

Zencefil, geleneksel ve alternatif tıbbın çeşitli biçimlerinde çok uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Kullanım amaçlarından birkaçını saymak gerekirse, sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak ve grip ve soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Zencefilin eşsiz kokusu ve tadı içerdiği doğal yağlardan gelir. Gingerol, zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Zencefilin tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumludur.Araştırmaya göre Gingerol, güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Örneğin, vücutta aşırı miktarda serbest radikal bulunmasının bir sonucu olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.*

2.Mide Bulantısına İyi Gelir

Zencefil mide bulantısına karşı oldukça yararlıdır. Belirli ameliyatları geçiren kişilerde bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zencefil ayrıca kemoterapiye bağlı mide bulantısına, sabah bulantısı gibi hamilelikle ilgili mide bulantısı söz konusu olduğunda da etkili bir seçenektir.

Zencefil güvenli kabul edilse de, hamilelikte büyük miktarlarda almamalı ve kullanımından önce doktorunuzla konuşmalısınız.

3.Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan araştırmalara göre zencefilin kilo vermede rol oynayabileceği düşünülmektedir.

2019’da yapılan bir incelemede; zencefil takviyesinin obezite hastalarında vücut ağırlığını ve bel-kalça oranını önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştır.

Obeziteye sahip 80 kadın üzerinde 2016 yılında yapılan bir araştırma, zencefilin vücut kitle indeksini (BMI) ve kan insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu. Çalışma katılımcılarının, 12 hafta boyunca nispeten yüksek günlük dozlar (2 gram) aldığı unutulmamalıdır.

Zencefilin obeziteyi önlemedeki rolünü destekleyen kanıtlar, hayvan çalışmalarında daha güçlüdür. Zencefil suyu veya zencefil özü tüketen farelerde, aynı zamanda yüksek yağlı diyetlerle beslendikleri durumlarda bile vücut ağırlıklarında sürekli düşüşler görülmüştür.

Zencefilin kilo vermeyi etkileme yeteneği, yakılan kalori miktarını artırmaya veya iltihabı azaltmaya yardımcı olma potansiyeli gibi belirli mekanizmalarla ilişkili olabilir.

4.Eklem Kireçlenmelerine İyi Gelebilir

Osteoartrit (OA) yaygın bir sağlık sorunudur. Vücuttaki eklemlerin dejenerasyonunu, eklem ağrısı ve sertliği gibi semptomlara yol açar.

Bir çalışma, OA’larını tedavi etmek için zencefil kullanan kişilerin ağrılarında önemli azalmalar gördüldüğünü belirtmiştir.

Zencefilin tadı ile ilgili tatminsizlik gibi hafif yan etkiler nedeni ile katılanların yaklaşık %22’si çalışmayı yarıda bırakmıştır.


Çalışma katılımcıları, 3 ila 12 hafta arasında her gün 500 miligram ile 1 gram arasında zencefil almış ve çoğu katılımcıya daha önceden diz OA tanısı konulmuştur.

2011’de yapılan bir başka çalışma, topikal zencefil, sakız, tarçın ve susam yağı kombinasyonunun diz OA’si olan kişilerde ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

5.Kan Şekeri ve Kalp Hastalığı Riskini Düşürebilir

Bu araştırma alanı nispeten yenidir, ancak zencefilin güçlü anti-diyabetik özellikleri olabilir.

2015 yılında, tip 2 diyabetli 41 katılımcı üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 2 gram zencefil tozu, açlık kan şekerini %12 oranında düşürmüştür. Aynı zamanda, uzun vadeli kan şekeri seviyeleri için bir işaret olan hemoglobin A1c’yi (HbA1c) önemli ölçüde iyileştirmiştir. HbA1c’nin, 12 haftalık bir süre içinde %10 azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, Apolipoprotein B / ApolipoproteinA-I oranında% 28’lik bir azalma ve oksidatif stresin bir yan ürünü olan malondialdehit’te (MDA)% 23’lük bir azalma vardı. Yüksek ApoB / ApoA-I oranı ve yüksek MDA seviyeleri, kalp hastalığı için önemli risk faktörleridir.

Ancak, bunun sadece küçük bir çalışma olduğunu unutmayın. Sonuçlar inanılmaz derecede etkileyici, ancak herhangi bir öneride bulunulmadan önce daha büyük çalışmalarda doğrulanmaları gerekiyor.

6.Kronik Hazımsızlığın Tedavisine Yardımcı Olabilir

Kronik hazımsızlık, midenin üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir.

Midedeki besin sindiriminin gecikmesinin, hazımsızlığın başlıca sebebi olduğuna inanılıyor. İlginç bir şekilde, zencefilin midenin boşalmasını hızlandırdığı gösterilmiştir.

Bir çalışmada fonksiyonel dispepsiye sahip kişilere, önce zencefil kapsülleri ve plasebo; bir saat sonra ise çorba veriliyor. Zencefil alan kişilerde midenin boşalması 12,3 dakika sürerken plasebo (farmakolojik olarak etkisiz bir madde) alanlarda 16.1 dakika sürmüştür.

Bu etkiler, hazımsızlık sorunu olmayan kişilerde de görülmüştür. Aynı araştırma ekibinin bazı üyeleri tarafından 2008 yılında yapılan bir çalışmada, 24 sağlıklı kişiye çnce zencefil kapsülleri ve bir plasebo; bir saat sonra çorba veriliyor. Plasebo yerine zencefil tüketmenin, midenin boşalmasını önemli ölçüde hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

7.Menstrual Ağrıları Azaltabilir

Dismenore, adet döngüsü sırasında hissedilen ağrıyı ifade eder. Zencefilin geleneksel kullanımlarından biri, adet ağrısı da dahil olmak üzere ağrıyı gidermektir.

2009 yılında yapılan bir çalışmada, 150 kadına adet döneminin ilk 3 günü için zencefil veya nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) almaları talimatı verildi. Üç grup, günde dört doz zencefil tozu (250 mg), mefenamik asit (250 mg) veya ibuprofen (400 mg) aldı. Zencefilin, ağrıyı iki NSAID kadar etkili bir şekilde azaltmayı başardığı görülmüştür.

8.Kolesterol Seviyelerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yüksek LDL (kötü) kolesterol seviyeleri, artmış kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Yediğiniz yiyeceklerin LDL seviyeleri üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Hiperlipidemili 60 kişi ile yapılan bir çalışmada, her gün 5 gram zencefilli toz alan 30 kişide LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin 3 aylık bir süre içinde % 17.4 düştüğü görülmüştür. LDL’deki düşüş etkileyici olsa da, çalışma katılımcılarının çok yüksek dozda zencefil aldığını dikkate almak önemlidir.

9.Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Maddeler İçerir

Zencefil, çeşitli kanser türleri için alternatif bir çare olarak incelenmiştir. Anti-kanser özellikleri, ham zencefilde büyük miktarlarda bulunan gingerol’e atfedilir. [6]-gingerol olarak bilinen bir form özellikle güçlü olarak görülmektedir.

10.Beyin İşlevlerini İyileştirebilir ve Alzheimer’a Karşı Koruma Sağlayabilir

Oksidatif stres ve kronik iltihaplanma yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Bu durumun, Alzheimer hastalığının ve yaşa bağlı bilişsel gerilemenin temel nedenlerinden olduklarına inanılıyor.

Bazı hayvan çalışmaları, zencefildeki antioksidanların ve biyoaktif bileşiklerin beyinde meydana gelen enflamatuar tepkileri engelleyebileceğini göstermektedir.

Zencefilin doğrudan beyin işlevini geliştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var. Sağlıklı orta yaşlı kadınlarla 2012 yılında yapılan bir çalışmada, günlük zencefil özü dozlarının reaksiyon süresini ve çalışma belleğini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Ek olarak, hayvanlarda yapılan çok sayıda çalışma, zencefilin beyin fonksiyonunda yaşa bağlı düşüşe karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. 1 2 3

11.Enfeksiyonlarla Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Gingerol enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, zencefil özü birçok farklı bakteri türünün büyümesini engelleyebilmektedir.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, diş eti iltihabı ve periodontitis ile bağlantılı oral bakterilere karşı çok etkilidir. Bunların her ikisi de iltihaplı diş eti hastalıklarıdır.

Taze zencefil, solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan solunum sinsitiyal virüsüne (RSV) karşı da etkili olabilir.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir