Kapat
Yaşam 178 0

Vücut Kitle Endeksi Nedir? Vücut Kitle Endeksi Hesaplama, Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi (Boy-Kilo İndeksi), bir kişinin zayıflığının veya şişmanlığının boyuna ve kilosuna dayalı ölçümüdür. Bir kişinin boyuna göre sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olup olmadığının genel bir göstergesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Spesifik olarak; vücut kitle indeksi hesaplamasından elde edilen değer, bir kişinin zayıf, normal kilolu veya obez olup olmadığını; değerin hangi aralığa denk geldiğine bağlı olarak kategorize etmek için kullanılır.

Vücut kitle indeksi; sağlıklı vücut ağırlığının yararlı bir göstergesidir fakat yaşa, fiziksel aktivite seviyelerine ve cinsiyete bağlı olarak yağ seviyelerini hesaba katmaz ve sadece boy ve kiloya bağlı olarak ölçülür. Bu nedenle kesin bir sayısal sonuç oluşturması beklenmez.

Vücut kitle indeksi arttıkça hastalıklar için risk de artar. Aşırı kilo ve obezite ile ilgili bazı yaygın durumlar şunlardır: erken ölüm, kardiyovasküler hastalıklar, yüksek tansiyon, osteoartrit (kireçlenme), bazı kanser türleri ve diyabet.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ?

Vücut kitle indeksi kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesi ile bulunur.

18,5 ve altıZayıf
18,5-24,9Normal
25-29,9Pre Obezite
30-34,91. Derece Obezite
35-39,92.Derece Obezite
40 ve Üstü3.Derece Obezite

Örneğin boyu 1.60, kilosu 55 olan bir kişinin vücut kitle indeksi:

55/(1.60*1.60) = 21.4

Vücut kitle indeksi 18.5-24.9 aralığında olup bireyin kilosu normaldir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir