Kapat
Tedavi 30 0

Tip 2 Diyabet İyileşir Mi? Tip 2 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 2 diyabet ciddi, uzun süreli bir tıbbi durumdur. Çoğunlukla yetişkinlerde gelişir, ancak tüm yaş gruplarında insanların obezite geliştirme oranı arttıkça çocuklarda da yaygın hale gelmektedir.

Tip 2 diyabete çeşitli faktörler katkıda bulunur. Fazla kilolu olmak veya obeziteye sahip olmak en büyük risk faktörleridir.

Tip 2 diyabet yaşamı tehdit edebilir. Ancak dikkatli bir şekilde tedavi edilirse yönetilebilir ve hatta tersine çevrilebilir.

Tip 2 Diyabeti Tersine Çevirebilir Misiniz?

Tip 2 diyabet tedavisi şunları içerir:

 • Kan şekeri seviyenizi izlemek
 • Gerektiğinde ilaç veya insülin kullanmak

Doktorlar ayrıca diyet ve egzersiz yoluyla kilo vermeyi önermektedir. Bazı diyabet ilaçları yan etki olarak kilo kaybı sağlar ve bu da diyabeti tedavi etmeye veya yönetmeye yardımcı olabilir.

Diyabetinizi yönetmeye yardımcı olmak için şunları deneyebilirsiniz:

 • Sağlıklı, dengeli bir diyet yemek
 • Egzersiz
 • Fazla kiloları vermek

Vücuttaki fazla yağ, insülin üretimini ve nasıl kullanıldığını etkilediğinden, kilo kaybı, tip 2 diyabetin tersine dönmüş kişilerde birincil faktördür.

Diğer araştırmalar, bariatrik cerrahinin tip 2 diyabeti tersine çevirebileceğini göstermiştir. Uzun bir süre için diyabeti tersine çevirmenin birkaç yolundan biridir.

Bununla birlikte, kilo vermenin ve semptomlarınızı azaltmanın daha yumuşak yolları vardır. Tek ihtiyacınız olan şey egzersiz ve diyet değişiklikleri olabilir.

Fiziksel Aktivite

Bir egzersiz rutini başlatmak genel sağlığınız için önemlidir, ancak aynı zamanda kilo vermenize ve semptomlarınızı tersine çevirmeye başlamanıza da yardımcı olacaktır. Bir plan yapmadan önce doktorunuzla konuşun ve aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Yavaş yavaş başlayın: Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, kısa bir yürüyüşle küçük başlayın. Süreyi ve yoğunluğu yavaş yavaş artırın.
 • Yürüyüş: Hızlı yürüyüş, egzersiz yapmanın harika bir yoludur. Hızlı yürüyüş yapmak kolaydır ve ekipman gerektirmez.
 • Egzersizinizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında kan şekerinizi kontrol edin.
 • Egzersiz yaparken kan şekerinizin düşmesi ihtimaline karşı hazırda bir atıştırmalık bulundurun.

Diyetinizi Değiştirin

Besin değeri yüksek bir diyet; kilo vermek, semptomlarınızı yönetmek ve diyabetin seyrini tersine çevirmede size yardımcı olacaktır.

Doktorunuz, sağlıklı ve dengeli bir diyet planlamanıza yardımcı olabilir veya sizi bir diyetisyene yönlendirebilir.

Durumunuzu yönetmenize veya tersine çevirmenize yardımcı olacak bir diyet şunları içermelidir:

 • Düşük kaloriler, özellikle karbonhidratlardan alınan
 • Sağlıklı yağlar
 • Çeşitli taze meyve ve sebzeler
 • Tam tahıllar
 • Kümes hayvanları, balık, az yağlı süt ürünleri ve fasulye gibi yağsız proteinler
 • Sınırlanmış alkol ve tatlı

Bununla birlikte, düşük karbonhidratlı bir diyet, her öğünde aynı miktarda karbonhidrat – yaklaşık 45-60 gram – günde toplam yaklaşık 200 gram tüketmenizi önerir. Daha az yemeyi hedefleyin.

Bazı doktorlar ve bilim adamları, kilo vermenin ve kan şekeri seviyelerini dengelemenin bir yolu olarak ketojenik bir diyeti desteklemektedir. Bu diyet, karbonhidratları, genellikle günde 50 gramın altında olmak üzere, belirgin bir şekilde sınırlar.

Karbonhidratlar olmadan vücut yakıt için yağı parçalamaya zorlanır. Bu, hızlı kilo kaybına ve hem trigliseritler hem de kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu faydalara neden olabilir.

Bununla birlikte, bu diyetin aşağıdakiler dahil bazı olumsuz etkileri vardır:

 • Kas krampları
 • Ağız kokusu
 • Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Enerji kaybı
 • Kolesterol seviyesinde artış

Ek olarak, son araştırmalar ketojenik diyetlerin hepatik insülin direncini artırdığını ve bazı gerekli mikro besinlerde eksikliğe neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu diyetin uzun süreli kullanımının güvenliği ve etkinliği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tip 2 diyabeti tersine çevirmek mümkündür, ancak yemek planlaması, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gerektirir. Bunları yapabilir ve kilo verebilirseniz, kendinizi diyabet ve komplikasyonlarından kurtarabilirsiniz.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir