Kapat
Genel Sağlık 73 0

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet İçin Risk Faktörleri Nelerdir? Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Teşhis ve Tedavisi Hakkında

Tip 1 diyabet için risk faktörleri şunlardır:

 • Aile öyküsü: Bir ebeveyni veya tip 1 diyabetli kardeşi olan kişilerin, bu hastalığı geliştirme riski daha yüksektir.
 • Yaş: Tip 1 diyabet her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en çok çocuklar ve ergenler arasında yaygındır.
 • Coğrafya: Tip 1 diyabet prevalansı ekvatordan uzaklaştıkça artar.
 • Genetik: Belirli genlerin varlığı, tip 1 diyabet geliştirme riskinin arttığına işaret ediyor.

Aşağıdaki durumlarda tip 2 diyabet geliştirme riskiniz vardır:

 • Prediyabet veya biraz yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak
 • Fazla kilo alımı veya obezite
 • Fiziksel olarak inaktiflik
 • 45 yaşın üzerinde olmak
 • Hamilelik sırasında gebelik diyabeti geçirdiyseniz
 • Tip 2 diyabetli yakın bir aile üyesine sahip olmak
 • Polikistik over sendromu (PCOS)

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabeti teşhis etmek için kullanılan birincil test, A1C veya glikozlu hemoglobin testi olarak bilinir.

Bu kan testi, son 2 ila 3 aydaki ortalama kan şekeri seviyenizi belirler. Doktorunuz kanınızı alabilir veya size küçük bir parmak iğnesi yapabilir.

Son birkaç ayda kan şekeri seviyeniz ne kadar yüksekse, A1C seviyeniz o kadar yüksek olacaktır. Test sonuçları yüzde olarak ifade edilir. Yüzde 6,5 veya daha yüksek bir A1C seviyesi diyabete işaret eder.

A1C testi, orak hücre anemisi veya orak hücre özelliği olan kişiler için doğru değildir. Bu duruma veya özelliğe sahipseniz, doktorunuzun farklı bir test kullanması gerekecektir.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 1 diyabetin tedavisi yoktur. Tip 1 diyabet hastaları insülin üretmez, bu nedenle vücuda düzenli olarak enjekte edilmelidir.

Tip 1 diyabete sahip kişiler kol, göbek ve kalça gibi yumuşak dokuya günde birkaç kez enjeksiyon yapar ya da insülin pompaları kullanır. İnsülin pompaları, küçük bir tüp aracılığıyla vücuda sabit miktarda insülin sağlar.

Kan şekeri testi, tip 1 diyabetin yönetilmesinin önemli bir parçasıdır çünkü seviyeler hızla yükselebilir ve düşebilir.

Tip 2 diyabet tek başına diyet ve egzersizle yönetilebilir ve hatta tersine çevrilebilir, ancak birçok kişinin ekstra desteğe ihtiyacı vardır. Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olmazsa, doktorunuz vücudunuzun insülini daha etkili kullanmasına yardımcı olacak ilaçlar yazabilir.

Kan şekerinizi izlemek, tip 2 diyabet yönetiminin de önemli bir parçasıdır. Hedef seviyenize ulaşıp ulaşmadığınızı bilmenin tek yolu budur.

Şeker hastalığı ile ilgili diğer içeriklerimize aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir