Kapat
Genel Sağlık 58 0

Sigara Bırakma Hakkında Doğru ve Yanlışlar, Nikotin Replasman Tedavisi, Sigara Bırakma İlacı

Tütün kullanımı, ülkemizde önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenidir. Mevcut sigara içenlerin neredeyse yüzde 70’i sigarayı bırakmak istediğini bildiriyor, ancak sigara bırakma zor olabileceği gibi çoğu kez birden fazla girişimde bulunmak da gerekebilir. İnsanların sigarayı başarıyla bırakmalarına yardımcı olmak için çeşitli onaylı ilaçlar mevcuttur. Yazının devamında; sigara bırakma ilacı, sigara bırakma yolları, nikotin sakızı, nikotin replasman tedavisi, sigara bırakma ilaçları gibi konulara değineceğiz. Sigara bırakma sürecinde söylenegelen bazı cümlelerin doğruluk ve yanlışlığını inceleyeceğiz.

Sigara bırakmanın en iyi yolu aniden ve tamamen kesmektir.

Yanlış!

Sigarayı bırakmanın “doğru yolu” yoktur, ancak birçok sigara içicisi bu şekilde bırakmaya çalışır ve başarılı olamaz. İyi haber şu ki, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak kanıtlanmış birkaç yöntem var.

Yardım almanın birçok yolu olduğu gibi bırakmaya çalışırken güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmış birçok seçenek vardır. Reçetesiz satılan nikotin replasman tedavisi ürünleri ve reçeteli ilaçlar, bırakmaya çalışırken yoksunluk semptomlarını ve isteklerini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, sigara bırakma ilaçlarını kullanmanın başarılı bir şekilde bırakma şansınızı ikiye katladığını ve davranışsal desteğin (danışmanlık gibi) başarı olasılığınızı da artırabileceğini göstermektedir.

Yapılan birkaç araştırmaya göre, ilaç ve davranışsal destek tek başına olduğundan daha etkilidir. Doktorunuz sizin için en iyi yaklaşımın hangisi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Yeşilay Danışmanlık Merkezini ziyaret ederek sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek ipuçlarını inceleyebilirsiniz.


Tüm sigara bırakma ilaçları aynıdır.

Yanlış!

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için FDA tarafından onaylanmış 3 farklı ilaç türü vardır; nikotin replasman tedavileri, bupropion ve vareniklin. Nikotin replasman tedavisi ilaçları beş farklı biçimde mevcuttur: inhaler, burun spreyi, bant, sakız veya pastil.

İlaçlar vücudu nasıl etkiledikleri, nasıl kullanıldıkları ve ne kadar süre kullanılması gerektiğine göre değişir. Bazıları reçetesiz satılır ve diğerleri doktorunuzdan reçete gerektirir. Sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu belirlemek için doktorunuzla konuşun.


E-sigaralar, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için onaylanmış bir yöntem değildir.

Doğru!

E-sigaralar, sigarayı bırakmaya yardımcı olarak FDA tarafından onaylanmamıştır ve kullanıcıları yanıcı sigara dumanında bulunan bazı toksik kimyasallara maruz bırakabilir. Sigarayı bırakmak için kanıtlanmış, güvenli ve etkili başka yöntemler de vardır. Başlamanın bir yolu, sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu belirlemek için doktorunuzla konuşmaktır. Ayrıca http://birakabilirsin.org/ adresini de ziyaret edebilirsiniz.


Nikotin, çoğu tütün ürününden kaynaklanan kanserin birincil nedeni değildir.

Doğru!

Nikotin, çoğu e-sigara dahil olmak üzere sigara ve diğer tütün ürünlerinde bağımlılık yapan ana maddedir. Nikotin, tütünde bulunan ve insanların sigara içmesini sağlayan, bağımlılık yapan bir kimyasaldır. Bununla birlikte, nikotin vücut üzerinde bir takım toksik etkilere sahipken, kanserin ve diğer kronik sigara ile ilişkili hastalıkların birincil nedeni değildir. Sigara dumanında 7.000’den fazla kimyasal bulunur ve bunlardan 70’ten fazlası kansere neden olabilir. Sigarada bulunan kansere neden olan kimyasalların örnekleri arasında tütüne özgü nitrozaminler, benzo-a-piren, benzen, arsenik ve daha fazlası bulunur.


Aynı anda birden fazla nikotin replasman tedavisi ürününün kullanılması tehlikelidir.

Yanlış!

Her nikotin replasman tedavisi ürünü bireysel terapi (tek başına bir ilaç) olarak kabul edilse de, sigarayı bırakırken iki nikotin replasman tedavisi ürünü güvenle birlikte kullanılabilir (Sorumluluk reddi; bkz. gereğinden fazla Nikotin Replasman Tedavisi ). Örneğin, bazı sigara içenler, yoksunluk semptomlarının genel olarak rahatlatılması için bir nikotin replasman tedavisi yaması, ardından ani sigara içme dürtüsü için bir nikotin replasman tedavisi sakızı veya inhaler kullanarak ürünleri birleştirir. Bırakmanıza yardımcı olacak en iyi yöntemi bulmak için birden fazla deneme yapmanız gerekebilir.

Araştırmalar, nikotin replasman tedavisinin neredeyse tüm yetişkinler için güvenli ve etkili olduğunu, ancak bazı kişilerin nikotin replasman tedavisi kullanmaması gerektiğini gösteriyor.

Hamile kadınlar, gençler ve kalp hastalığı ve mide ülseri gibi ciddi sağlık sorunları olan kişiler nikotin replasman tedavisini kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. Ek olarak, nikotin replasman tedavisi ürünlerini birleştirmeyi düşünüyorsanız, kombinasyon tedavisinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için doktorunuzla konuşun.


Nikotin sakızı normal sakızdan farklıdır.

Doğru!

Normal sakızın aksine, nikotin sakızı, belirtildiği şekilde kullanıldığında en etkilidir. Nikotin sakızını ağzınıza yerleştirerek ve nikotinin salındığını gösteren güçlü bir tat veya karıncalanma hissi oluşana kadar çiğnemeye başlamalısınız. Ardından çiğnemeyi bırakın ve yanağınız ile diş etinizin arasına yerleştirin. Tat veya karıncalanma hissi azaldığında işlemi tekrarlayın. Bu işlem vücudunuzun nikotini emmesine yardımcı olur.


Nikotin replasman tedavisi yalnızca etikette belirtilen süre boyunca kullanılabilir.

Yanlış!

Etikette belirtilen süre bazı sigara içenler için işe yarasa da bazılarında işe yaramayabilir. Kullanımın uzatılmasının sigaradan uzak kalmanıza yardımcı olacağını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuştuktan sonra kullanıma devam edebilirsiniz.


Geçmişte nikotin replasman tedavisini denediyseniz ve işe yaramadıysa, tekrar denemek için hala neden var.

Doğru!

Araştırmalar, sigara içenlerin çoğunun, nikotin replasman tedavisi gibi kanıtlanmış bir sigara bırakma ilacı kullanırken bile, sigarayı tamamen bırakmadan önce birden fazla girişimde bulunması gerektiğini gösteriyor. Yapılacak en iyi şey tekrar denemektir.

Tekrar bırakmayı denemek için motivasyonu artırın ve sigara içenleri, bırakma pratiği yapmaya teşvik edin çünkü; bırakmaya yönelik her girişim, sigarayı bırakmayı daha olası kılar.

Gerçekleri bilerek ve sigarayı bırakmak için kanıtlanmış yöntemleri kullanarak, başarı şansınızı artırabilirsiniz. Ancak, ilk denemede başarılı olamazsanız, her denemenin önemli olduğunu unutmayın.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: FDA

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir