Kapat
Bitkiler ve Sağlık 278 0

Saç Dökülmesini Önlemek, Saç Uzamasını Desteklemek İçin Kullanılan Bitkisel Ürünler ve İçerdikleri Bitkiler (I)

Saç dökülmesi birçok kişi için ortak bir sorundur. Genetik faktörler ve vitamin eksikliklerinden, hormon değişikliklerine kadar saçınızın dökülmesinin birçok nedeni vardır. Tiroid hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar da saçın incelmesine veya dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç uzatmak için sihirli bir ilaç yoktur, ancak araştırmalar bazı bitkilerin saç dökülmesini yavaşlattığını veya büyümeyi teşvik ettiğini göstermiştir.

Ancak, araştırmaların çoğunun hayvanlar üzerinde yapıldığına dikkat etmek önemlidir. İnsanlar üzerindeki etkinliklerini kanıtlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Saç uzamasını iyileştirmeye yardımcı olmak amacı ile bitkisel ilaçların nasıl kullanılabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Günlük rutininize şifalı bitkiler eklemeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun, özellikle de saç dökülmeniz tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa.

Bitkisel Saç Yağları

Saç toniği olarak da adlandırılan saç yağları, bir taşıyıcı yağ bazında karıştırılan bitkisel özlerdir. Bazı saç yağları, birden fazla bitki ve taşıyıcı yağ içerir. Kullanılan popüler taşıyıcı yağlar şunlardır :

 • Hindistan cevizi yağı
 • Badem yağı
 • Ceviz yağı
 • Zeytin yağı
 • Mineral yağ
 • Jojoba yağı
 • Buğday tohumu yağı

Bitkisel saç yağlarında kullanılan bazı bitkiler şunlardır :

Çin ebegümeci (Hibiscus rosa sinensis) : Çin ebegümeci yaprak dökmeyen, yenilebilir bir çalıdır. Çiçekleri genellikle bitki çayı yapmak için kullanılır. Hibiscus çiçeğinin saç köklerini uyarmaya, folikül boyutunu artırmaya ve saç büyümesini artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Brahmi (Bacopa monnieri) : Bacopa olarak da adlandırılan Brahmi, Ayurveda tıbbında kullanılan sürünücü bir bitkidir. Saç büyümesinden sorumlu proteinleri aktive ettiği düşünülen alkaloidler içerir.

Tridax procumbent : Tridax procumbent sürünücü bir Ayurveda bitkisidir ve papatya ailesinin üyesidir. Antioksidanlar içerir. Kendi başına ve diğer bitkilerle sinerji içinde saç büyümesini destekleyebilmektedir.

Jatamansi (Nardostachys jatamansi) : Jatamansi, rizomları saç büyümesini hızlandırabilen küçük bir çalıdır. Kemoterapinin neden olduğu saç dökülmesinde saç büyümesini artırdığı gösterilmiştir.

Ginseng (Panax ginseng) : Ginseng, saç dökülmesi dahil birçok durum için asırlık doğal bir çaredir. 5a redüktazı inhibe ederek saç büyümesini teşvik ettiğine inanılan saponinler içerir. Erkeklerde saç dökülmesi ile ilgili bir enzimdir.

Bazı saç yağları şampuan veya saça diplerinde belirli bir süre bekletilmek üzere formüle edilmiştir. Bu nedenle üreticinin talimatlarını dikkate alın. Etiket, nemli veya kuru saça uygulama konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Poliherbal Merhemler

Bitkisel merhemler, genellikle bitkilerin lanolin veya vazelin gibi bir yağ ve su ile birleştirilmesiyle yapılır. Diğer bileşenler balmumu veya kakao yağı içerebilir. Polyherbal merhemler tipik olarak birden fazla bitkisel öz içerir.

Poliherbal merhemlerde kullanılan bazı bitkiler şunlardır :

Bektaşi üzümü (Emblica officinalis): Bektaşi üzümü bir Ayurveda bitkisidir. Saçı güçlendirmek ve saç büyümesini desteklemek için kullanılır. Ayrıca birkaç antioksidan içerdiği de bilinmektedir.

Gotu kola (Centella asiatica) : Gotu kola, en popüler Ayurveda bitkilerinden biridir. Kafa derisine kan dolaşımını artırarak saç saç uzamasını teşvik ettiği düşünülmektedir.

Aloe vera (A. Barbadensis Mill.) : Tropikal bir bitkidir. Yanıklar ve sindirim sorunları için popüler bir halk ilacıdır. Sağlıklı saç uzamasını destekleyebilir.

Kutsal fesleğen (Ocimum sanctum) : Kutsal fesleğen, iyileştirici özellikleriyle bilinen kokulu, adaptojenik bir bitkidir. Kepek, kaşıntı veya hormonal seviyelerde değişikliklerin neden olduğu saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bitkisel merhemler genellikle doğrudan kafa derisine uygulanır. Temiz ellerle merhemi, üreticinin talimatlarına göre emilene kadar kafa derinize masaj yapın.

Olası Yan Etkiler ve Riskler

Bitkisel saç uzatma ürünlerinin ana riski alerjik reaksiyondur. Herhangi bir bitkiyi kullanmadan önce alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için daima bir yama testi yapmalısınız :

 1. Bileğinizin içine az miktarda uygulayın.
 2. En az 24 saat bekletin.
 3. Bir gün içinde herhangi bir rahatsızlık yaşamadıysanız, başka bir yere uygulamanız güvenli olacaktır.

Alerjik reaksiyon belirtileri şunlardır :

 • Döküntü
 • Kurdeşen
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Nefes almada zorluk
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı

Topikal bitkisel ürünlerin potansiyel yan etkileri şunlardır :

 • Saçta seyrekleşme
 • Artan saç dökülmesi
 • Kafa derisinde kuruma
 • Kafa derisinde kızarıklık

Çoğu bitkinin saç büyümesi için yan etkileri insanlarda yeterince araştırılmamıştır. Çoğu üründe dozaj önerilerini standartlaştırmak için de yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Hamileler veya emziren kadınlar, bir doktor veya kalifiye bir doğal sağlık pratisyeni gözetiminde olmadıkça saçlarını uzatmak için bitkilerin kullanımından kaçınmalıdır.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir