Kapat
Beslenme 13 0

Pilav Zehirler Mi? Pirinç Pilavı Isıtılırsa Zehirler Mi? Ertesi Güne Kalan Pilav Yenir Mi? Pirinç Pilavı Ne Kadar Sürede Bozulur?

Bu yazımızda; pilav zehirler mi, pirinç pilavı ısıtılırsa zehirler mi, ertesi güne kalan pilav yenir mi, pirinç pilavı ne kadar sürede bozulur, gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Pilav Zehirler Mi? Pirinç Pilavı Isıtılırsa Zehirler Mi?

Evet, tekrar ısıtılmış pirinç yemek gıda zehirlenmesine neden olabilir. Soruna neden olan yeniden ısıtma değil, pirincin yeniden ısıtılmadan önce saklanma şeklidir.

Ertesi Güne Kalan Pilav Yenir Mi? Pirinç Pilavı Ne Kadar Sürede Bozulur?

Pişmemiş pirinç, gıda zehirlenmesine neden olabilen Bacillus cereus bakterilerinin sporlarını içerebilir. Pirinç pişirildiğinde bile sporlar hayatta kalabilir.

Pirinç oda sıcaklığında bırakılırsa sporlar bakteriye dönüşebilir. Bu bakteriler çoğalır ve kusmaya veya ishale neden olan toksinler (zehirler) üretebilir .

Pişirilmiş pirinç oda sıcaklığında ne kadar uzun süre bırakılırsa, bakteri veya toksinlerin pirinci yemeyi güvensiz hale getirme olasılığı o kadar yüksektir.

Pirinç pilavı oda sıcaklığında saklanmamalıdır, bir günden kısa bir süre içerisinde bozulabilir. Buzdolabında ise 4 günden daha uzun süre bekletilmemelidir. Ayrıca pirinç pilavını birden fazla kez ısıtarak tüketmeyin.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Bacillus cereus bakterisi içeren pirinç yerseniz, hasta olabilir ve yaklaşık 1 ila 5 saat sonra kusma veya ishal yaşayabilirsiniz. Semptomlar nispeten hafiftir ve genellikle yaklaşık 24 saat sürer.

Pirinci güvenli bir şekilde servis etmek

  • İdeal olarak, pilav pişirilir pişmez servis yapın.
  • Bu mümkün değilse, pirinci olabildiğince çabuk soğutun (ideal olarak 1 saat içinde).
  • Pirinci tekrar ısıtılana kadar buzdolabında 1 günden fazla tutmayın.
  • Pirinci tekrar ısıtırken, her zaman tamamen sıcak olup olmadığını kontrol edin.
  • Pirinci birden fazla kez ısıtmayın.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: NHS

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir