Kapat
Genel Sağlık 47 2

Obezite ve Tip 2 Diyabet, Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri

Araştırmalar yeni teşhis edilen birçok diyabet vakasının obeziteyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Ailede görülen diyabet öyküsü ve etnik özellikler gibi değişik faktörler de diyabet riskini artırabiliyor.

%5 gibi küçük bir miktar da olsa kilo vermek, belirgin bir biçimde tip 2 diyabet riskini azaltabiliyor. Düzenli egzersiz, sağlıklı ve dengeli beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri kilo yönetiminde önemli rol oynuyor. (Bkz. Kilo Vermek İçin 3 Basit Yöntem)

Obezitenin diyabet riskini artırdığını duymak şaşırtıcı olmayabilir; ancak araştırmacıların şaşkınlıkla karşıladıkları durum, obeziteye bağlı diyabet yükünün boyutuydu. Yeni tanı konan diyabet vakalarının üçte biri ilâ yarısı obeziteye atfedildi.

Riski Azaltmak

Uzmanlar, biraz çabayla tip 2 diyabet geliştirme riskinin azaltılabileceğini söylüyor.

Araştırmalar %5 ila 7’lik bir kilo kaybının, hastalık için yüksek risk altındaki yetişkinlerde tip 2 diyabet geliştirme riskini yüzde 58 azalttığını gösteriyor.

Anne veya babasında tip 2 diyabet görülmüş bir kişi 40’lı yaşlarına gelmişse, kilosunu ve kan şekeri seviyelerini düzenli olarak kontrol etmelidir.

Medyada “fazla kilo” ve “obezite” kavramları karıştırılmaktadır. Fazla kiloya sahip olmak obeziteye, vücut üzerindeki etkileri açısından benziyor; sadece daha az bir ölçüde etkiler görülüyor.

Diyetinizi değiştirmek ve beslenme düzeninizi kontrol etmek riski azaltmada önemli olsa da tek başına yeterli değildir. İnsanların size egzersiz yapmanızı söylediğini duymaktan bıkıyorsunuz, ama yapmanız gerekiyor…

Nasıl çalışacağınızı öğrenin. Evde basit egzersizler yapın veya torunlarınızla yürüyüşe çıkın. Bir seferde en az 20 ila 30 dakikanızı ayırmaya çalışın.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.120.018799

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

“Obezite ve Tip 2 Diyabet, Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri” üzerine 2 yorum

  1. M. Nazım KABANOĞLU dedi ki:

    Hocam ”Obezite ve Tip 2 Diyabet, Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri” konulu yazınız biraz daha ayrıntılı olabilirdi sanırım. Konuyu kısa tutmanız bilgi akışında aksamalara neden olabilir. Teşekkür ediyorum.

    1. Batuhan Korkmaz dedi ki:

      Yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederiz. Gün içerisinde karşılaştığımız bazı araştırmaları özetleyerek paylaşmak istiyoruz. Ancak bu şekilde düşünmemiştik. Gelecek yazılarımızın içeriğinde daha fazla ayrıntıya yer vermeye dikkat edeceğiz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir