Kapat
Bitkiler ve Sağlık 520 0

Migrene Ne İyi Gelir? Migrene İyi Gelen Bitkiler, Migren Tedavisinde Kullanılan Bitkiler, Migren Bitkisel Tedavi

Migren ağrılarını yaşayan milyonlarca insandan biriyseniz, sadece bir baş ağrısından daha fazlası olduğunu deneyimlemişsinizdir. Bir migren atağına eşlik eden yoğun zonklama, nabız atışı ve dayanılmaz ağrı kişiyi psikolojik anlamda ciddi olarak zorlayabilmektedir. Migren hastalarının yüzde 90’ından fazlası bir atak sırasında normal şekilde çalışamıyor veya gündelik hayatına normal olarka devam edemiyor.

Migren geçiren çoğu insan ağrıların azaltılması için ilaçları tercih eder. Ancak, gevşeme teknikleri ve bitkisel ilaçlar gibi doğal tedaviler de faydalı olabilmektedir.

Makalenin devamında; migrene iyi gelen bitkiler, migren bitkisel tedavi, migren tedavsinde kullanılan bitkiler, migrene ne iyi gelir, gibi konuları inceleyeceğiz.

Migren için bitkisel yöntemleri düşünürken her zaman dikkatli olun. Herhangi bir tıbbi veya bitkisel tedaviye başlamadan veya durdurmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanıyla görüşün. Birçok bitki kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilmektedir.

Gümüş Düğme, Feverfew (Tanacetum parthenium)

Kuzey Anadolu, Güneydoğu Avrupa, Kafasya ve Kuzey Amerika’ da yetişen, 20-60 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Herba Tanaceti, Herba Tanaceti parthenii, (Phr. Eur.)’ nin etken maddesi seskiterpen lakton olanpartenolit’tir ve %0.9 kadardır.

Solunum problemleri, migren, baş dönmesi ve iltihaplanmalar için kullanılabilmektedir. Genellikle yaprakları, çiçekleri ve sapları kurutarak hazırlanır. Ayrıca takviyeler ve özler yapmak için kullanılır.

Yapılan bir incelemede Tanacetum parthenium’un migren, ateş, soğuk algınlığı ve artrit için etkili bir tedavi olduğu öne sürülmektedir. Bununla birlikte Cochrane incelemesi1 , migren yaşayan insanların çoğunluğu için çok az fayda olduğunu veya hiç olmadığını savunmaktadır.

Feverfew şişkinlik, pamukçuk ve mide bulantısı gibi küçük yan etkilere neden olabilir. Kullanmayı bıraktığınızda da orta derecede yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bu yan etkiler arasında uyumada güçlük, artan baş ağrısı ve eklem ağrısı sayılabilir.

Hamileler, kan inceltici ilaçlar alan kişiler ve papatya ailesine alerjisi olan kişiler feverfew kullanmaktan kaçınmalıdır.

Kabalak Otu, Butterbur (Petasites hybridus)

Avrupa, Akdeniz bölgesi ve Kuzey Asya’da yayılış gösterir. Kırmızımsı-menekşe rengi ile kremsi-beyaz renklerde çiçeklere sahiptir. 80 cm’ye kadar boylanabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar, nemli yerler ve çoğunlukla akarsu kenarlarında yetişir. Preparatları dikkatli ve tam olarak saflaştırılmadığında özütler, “pirolizidin alkaloidler” adı verilen, karaciğer için toksik olan ve kansere neden olabilecek zararlı kimyasallar içerebilmektedir.

Migren başta olmak üzere, astım, alerjiler, öksürük, ateş ve gastrointestinal problemlerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kabalaktan elde edilen çoğu bitkisel ilaç, baş ağrılarını ve migreni tedavi etmek için hap formunda saflaştırılmış kök ekstresi olan Petasites‘i kullanır. 2012 yılında Neurology’de yayınlanan bir çalışmada2, Petasites’in günde iki kez 50-75 miligram dozlar halinde alındığında migrenin önlenmesinde etkili olduğu konusundaki eski çalışmalarda elde edilen sonuçları desteklemektedir.

Bahçe Nanesi (Mentha x piperita)

Mentha piperita (nane, İngiliz nanesi) bir kültür bitkisidir, sulak yerleri sever, sürünücü yapıdaki stolonlarıyla (sürünücü gövde) çok kolay ürer, çok yıllıktır. Folia Menthae piperitaeT.K. (Nane yaprağı) 3-4 cm boyunda, ovat-lanseolat (ters mızraksı yaprak), tepedeakut, tabanı obtus veya trunkat, saplı, kenarları serrat (Testere dişlerine benzer), koyu yeşil renkli veözelkokuludur. Yapraklardan su buharı distilasyonu ile %0.6-l bir yağ elde edilir.

Baş ağrısı tedavisine ek olarak, spazmlar, diş ağrısı, gastrointestinal problemlerde ve mide bulantısını rahatlatmak için de kullanılır.

Nane yağı ve etken maddesi mentol, sıvı kapsül formunda mevcuttur. Kolay demleme için çay versiyonları da bulunmaktadır.
International Journal of Clinical Practice’de yayınlanan bir araştırma3, mentolün alına ve şakaklara yüzde 10’luk bir çözelti halinde uygulanmasıyla migren ağrısını durdurmada ve bulantıyı hafifletmede etkili olduğunu gösterdi.

Araştırmalar klinik etkinliği konusunda sınırlıdır, ancak topikal nane yağı migren ağrısının hafifletilmesi için iyi bir bitkisel seçenek olabilmektedir. Nane yağı, sağlıklı gıda mağazaları ve eczanelerde yaygınlığı nedeniyle denenmesi en kolay bitkisel ilaçlardan biridir.

Söğüt (Salix sp.)


Söğüt kabuğu ekstresi, iyi bilinen bir reçetesiz ağrı kesici, ateş düşürücü ve anti-inflamatuar ilaç olan aspirinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Söğüt kabuğu ekstresi, salisin adı verilen bir anti-enflamatuar bileşen içermesinin yanında etkili bir antioksidandır.

Hipokrat zamanından (M.Ö.400) beri, insanların anti-enflamatuar ve ateş giderici etkileri nedeniyle kabuğu çiğnedikleri zamandan beri kullanılmaktadır.

Söğüt kabuğu; çay, kapsül ve çiğnenebilir formlarda çeşitli sağlık mağazalarından ve eczanelerden temin edilebilmektedir.

Zencefil (Zingiber officinale)

Zingiberaceae familyasının bir üyesi olan zencefil doğal olarak Güneydoğu Asya’da yetişmektedir. Çok yıllık, boyu 1,5 m’ye kadar ulaşabilen otsu bir bitkidir. Toprak altında digitat olarak dallanmış rizomları bulunur. Rizomlar, ana bileşen olarak gingeroller ve şogaoller olmak üzere (% 4-7,5), uçucu yağ (% 0,25-5), nişasta ve lipitler taşır. Baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, artrit, soğuk algınlığı ve grip semptomları ve nörolojik problemlerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Zencefilin anti-inflamatuar, antiviral, antifungal ve antibakteriyel olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, Phytotherapy ‘de yayınlanan 2014 tarihli bir çalışmada4, zencefil tozunun yaygın bir reçeteli migren ilacı olan Sumatriptan ile karşılaştırılabilir olduğunu, ancak daha az yan etki ortaya çıkardığı belirtilmiştir.

Çoğu insan taze veya kurutulmuş zencefil kökü, takviyeleri veya özü tolere edebilir. Potansiyel ilaç etkileşimleri nedeniyle, zencefil takviyelerini kan sulandırıcılarla birleştirmemeye dikkat edilmelidir.

Zencefil kapsülleri ve zencefil çayı neredeyse tüm marketlerde ve eczanelerde elde etmek nispeten kolaydır. Ayrıca zencefil suyu içmeyi de deneyebilirsiniz.

Lavanta Yağı (Lavandula angustifolia)

Tatlı kokusuyla tanınan lavanta yağı oldukça güzel kokuludur ve uzun zamandır hijyen ürünlerini parfümlemek için kullanılmaktadır. Lavanta, Akdeniz’i çevreleyen dağlık bölgelere özgüdür.

2012 yılında yapılan bir araştırma5, bir migren atağı sırasında lavanta yağını solumanın semptomları hızla gidermeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Lavanta yağı kullanmak için koklanabilir veya şakaklara seyreltilmiş bir çözeltisi uygulanabilir. Düzgün seyreltilmezse, yağın uygulandığı bölgede cildi tahriş edebilir. Lavanta yağı, belirli dozlarda ağızdan alındığında toksik olabilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.


Kaynaklar:

1 Pittler,M.H. ; Ernst,E.(2004) “Feverfew for preventing migraine” Cochrane Database of Systematic Reviews 2004,Issue 1. Art. No.:CD002286.

2 Holland,S. ; Silberstein,S.D. ; Freitag F. ; Dodick,W. ; Argoff,C. ; Ashman,E.(2012) “NSAIDs andother complementary treatments for episodicmigraine prevention in adults” Neurology, 2012;78 :1346–1353

3 Borhani,Haghighi,A. ; Motazedian,S. ; Rezaii,R. ; Mohammadi,F. ; Salarian,L. ; Pourmokhtari,M. ; Khodaei,S. ; Vossoughi,M. ; Miri,R.(2010)”Cutaneous application of menthol 10% solution as an abortive treatment of migraine without aura: a randomised, double-blind, placebo-controlled, crossed-over study” International Journal of Clinical Practice, 2010 Mar;64(4):451-6.

4Maghbooli,m. ; Golipour,F. ; Esfandabadi,A. ; Yousefi,M.(2014)”Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine” Phytoterapy Research : PTR, 2014 Mar;28(3):412-5. doi: 10.1002/ptr.4996.

5Sasannejad,P. ; Saeedi,M. ; Shoeibi,A. ; Gorji,A. ; Abbasi,M. ; Foroughipour,M. (2012) “Lavender essential oil in the treatment of migraine headache: a placebo-controlled clinical trial” European Neurology, 2012;67(5):288-91. doi: 10.1159/000335249. Epub 2012 Apr 17.

Osmanoğlu,Ş.R. ; Kuruüzüm,A.”Zencefilin Eczacılıktaki Yeri ve Antitümör Etkisi” Yıl 2018, Cilt 38 , Sayı 2, Sf. 76 – 84

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir