Kapat
Tedavi 86 0

Mide Ülserine Ne İyi Gelir? Mide Ülseri Tedavisi, Mide Ülseri İlaçları

Mide ülserleri kolaylıkla tedavi edilebilir, ancak uygun tedavi olmaksızın daha şiddetli hale de gelebilir. Bu yazımızda: Mide ülseri nasıl teşhis edilir, mide ülseri tedavisi nasıl olur, mide ülserine ne iyi gelir, mide ülseri ilaçlarının yan etkileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını ele alacağız.

Gastrik ülser olarak da bilinen mide ülserleri; mide zarında oluşan ağrılı yaralardır. Mide ülseri, bir tür peptik ülser hastalığıdır. Peptik ülserler, hem mideyi hem de ince bağırsakları etkileyen ülserlerdir.

Mide Ülseri Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis ve tedavi semptomlarınıza ve ülserinizin ciddiyetine bağlı olacaktır. Mide ülserini teşhis etmek için, doktorunuz belirtilerinizle ve aldığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçlarla birlikte tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir.

H. pylori enfeksiyonu olasılığını değerlendirmek için kan, dışkı veya nefes testi istenebilir. Nefes testi ile, berrak bir sıvı içmeniz ve daha sonra mühürlenen bir torbaya nefes vermeniz istenecektir. H. pylori varsa, nefes örneği normalden daha yüksek seviyelerde karbondioksit içerecektir.

Mide ülserlerini teşhis etmek için kullanılan diğer testler ve prosedürler şunlardır:

 • Baryum testi: Üst gastrointestinal sisteminizi kaplayan ve doktorunuzun midenizi ve ince bağırsağınızı röntgende görmesine yardımcı olan kalın, beyaz bir sıvı (baryum) içersiniz.
 • Endoskopi (EGD): İnce, ışıklı bir tüp ağzınızdan mideye ve ince bağırsağın ilk kısmına sokulur. Bu test ülser, kanama ve anormal görünen herhangi bir doku aramak için kullanılır.
 • Endoskopik biyopsi: Laboratuarda analiz edilebilmesi için bir parça mide dokusu alınır.

Mide Ülseri Tedavisi

Tedavi, ülserinizin nedenine bağlı olarak değişecektir. Ülserlerin çoğu doktorunuzun reçetesiyle tedavi edilebilir, ancak nadir durumlarda ameliyat gerekebilir.

Bir ülseri derhal tedavi etmek önemlidir. Bir tedavi planını tartışmak için doktorunuzla konuşun. Aktif olarak kanayan bir ülseriniz varsa, endoskopi ve IV ülser ilaçları ile yoğun tedavi için hastaneye kaldırılacaksınız. Kan nakline de ihtiyacınız olabilir.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Mide ülseriniz H. pylori’nin sonucu ortaya çıkmışsa, antibiyotiklere ve proton pompa inhibitörleri (PPI) adı verilen ilaçlara ihtiyacınız olacaktır. PPI’lar asit üreten mide hücrelerini bloke eder.

Bu tedavilere ek olarak doktorunuz şunları da önerebilir:

Ülserin semptomları tedavi ile hızla azalabilir. Ancak belirtileriniz ortadan kalksa bile, doktorunuzun yazdığı ilaçları almaya devam etmelisiniz. Bu, tüm bakterilerin ortadan kaldırıldığından emin olmak için özellikle H. pylori enfeksiyonlarında önemlidir.

Mide ülserlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkileri şunlar olabilir:

 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • İshal
 • Karın ağrısı

Bu yan etkiler tipik olarak geçicidir. Bu yan etkilerden herhangi biri aşırı rahatsızlığa neden olursa, ilacınızı değiştirmek için doktorunuzla konuşun.

Cerrahi Tedavi

Çok nadir durumlarda, karmaşık bir mide ülseri ameliyat gerektirir. Şu ülserler için geçerli olabilir:

 • Hastalığın tekrarlaması
 • İyileşmeme
 • Kanama
 • Midede yırtık oluşması
 • Yiyeceklerin mideden ince bağırsağa geçmesinde sorun

Cerrahi şunları içerebilir:

 • Tüm ülserin çıkarılması
 • Bağırsakların başka bir kısmından doku alınması ve ülser bölgesine aktarılması
 • Kanayan bir arteri bağlanması
 • Mide asidi üretimini azaltmak için mideye giden sinir beslemesini kesmek

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir