Kapat

Papatya Çayı Nasıl Yapılır? Papatya Çayı Neye İyi Gelir? Papatya Çayı Faydaları, Mayıs Papatyası (Tıbbi Papatya) Nasıl Anlaşılır?

Matricaria chamomilla (mayıs papatyası) yurdumuzda yetişen, Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden, mayıs ayında çiçek açtığı için bu isimle anılan, 20-30 cm boyunda tek yıllık bir bitkidir. Güzel bir süs bitkisi olmasının yanı sıra sağlık için faydalıdır. Bu nedenle “tıbbi papatya” olarak da bilinir.

Tıbbi papatya, gerçekte Matricaria chamomilla L. bitkisinin kurutulmuş çiçekleridir. Avrupa Farmakopesi’nde bu drogun üç şekli kayıtlıdır: Mayıs papatyası çiçeği (Matricariae flos), mayıs papatyası sıvı ekstresi (Matricariae extractum fluidum) ve mayıs papatyası esansı (Matricariaae theroleum). Kurutulmuş hali Avrupa Farmakopesi monografına uygunluk gösteren drog, taze olarak da kullanılabilir.

Mayıs papatyası buhar distilasyonu ile damıtıldığında %0,5-1,5 aralığında uçucu yağ elde edilir. Bu yağ mavi renklidir ve özel bir kokuya sahiptir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Mayıs papatyası çiçekleri genellikle çay olarak tüketilir. Bunun için 3 gram (bir çorba kaşığı) kurutulmuş çiçeğin üzerine 150 ml kaynar su eklenir ve bardağın sütü kapatılarak 10 dakika beklendikten sonra ılık hali ile yudum yudum içilir. Yetişkinler için günde 3-4 kez içilebilir. Çocuklar için bu daha düşük bir miktar olup; çocuğun kilosuna ve yaşına bağlı olarak değişir.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Mayıs papatyası kasılma ve şişkinlik gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının semptomatik tedavisinde dahilen; cilt ve mukoza iltihapları, ağız ve diş eti rahatsızlıkları, anüs ve cinsel bölgelerdeki iltihaplı hastalıklarda haricen kullanılabilmektedir. Solunum yolu rahatsızlıklarında mayıs papatyası buğusu yapılabilir. Kusma, ishal, gaz, adet rahatsızlıkları ve uykusuzluğa da olumlu etkileri vardır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde dahi istenmeyen etkilerine rastlanmamıştır. Ancak çiçek tozu alerjisi olanlar tarafından dikkatli kullanılmalıdır.

Mayıs Papatyası (Tıbbi Papatya) Nasıl Anlaşılır?

Ucuz bir drog olmadığından başka bitkilerle karıştırılır ya da başka çiçekler mayıs papatyası olarak satılmaya çalışılır. Mayıs papatyasının çiçekleri küçük olur. Sarı renkli tüpsü çiçeklerin bulunduğu içi boş orta kısım, koni şeklindedir ve bir sıra beyaz renkli dilsi çiçekle çevrilidir. Ayrıca mayıs papatyası çiçeğinin özel, yoğun, hoş bir kokusu vardır ve tadı da acımsıdır. Türkiye’de, aktarlarda çoğunlukla mayıs papatyası diye beyaz papatya (Anthemis chia L.) satılır. İri çiçekli bu papatya türünün ne kokusu ne de görünümü mayıs papatyasına benzer; mayıs papatyası yerine de kullanılamaz. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.


*Kaynak : Başer,K.H.C.(2006).”Mayıs Papatyası (Matricaria chamomilla L.)” Bağbahçe Dergisi, Sayı:5, Haziran 2006, S.16-17

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir