Kapat
Bitkiler ve Sağlık 272 0

Maydanozun Faydaları Nelerdir? Maydanozun Besin Değerleri ve İçerdiği Sağlıklı Bileşikler

Maydanoz, yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız popüler bir bitkidir. Birçok mutfak kullanımının yanı sıra oldukça besleyicidir ve sağlık açısından birçok güçlü faydaya sahip olduğu gösterilmiştir.

Maydanoz düşük kalorilidir ve A, K ve C vitaminleri gibi önemli besinler açısından zengindir.

A vitamini, bağışıklığınızda ve göz sağlığınızda önemli bir rol oynayan temel bir besindir. Ayrıca cildiniz için önemlidir ve sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılabilmektedir.

Maydanoz ayrıca kemik ve kalp sağlığını destekleyen bir besin olan harika bir K vitamini kaynağıdır. Aslında, sadece iki yemek kaşığı (8 gram) maydanoz, bir günde ihtiyacınız olandan daha fazla K vitamini sağlar. Kemik ve kalp sağlığındaki rolünün yanı sıra, K vitamini, aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olabilecek kan pıhtılaşması için gereklidir.

Ek olarak maydanoz, kalp sağlığını iyileştiren ve bağışıklık sisteminiz için hayati öneme sahip bir besin olan C vitamini ile doludur.

C vitamini ayrıca güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerinizi serbest radikal adı verilen kararsız moleküllerin neden olduğu hasarlardan korur. Dahası, maydanoz; magnezyum, potasyum, folik asit, demir ve kalsiyum için de iyi bir besin kaynağıdır.

Kan Şekerini İyileştirebilir

Diyabetin yanı sıra, sağlıksız beslenme veya egzersiz eksikliği nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri ortaya çıkabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, insülin direnci, diyabet, kalp hastalığı ve metabolik sendrom gibi sağlık komplikasyonları riskinizi artırabilir.

Hayvan çalışmaları, maydanozdaki antioksidanların yüksek kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde azaltabileceğini göstermektedir. Dengeli beslenmenin yanı sıra, yemeklerinize maydanoz eklemek sağlıklı kan şekeri seviyelerini desteklemeye yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığınızı Destekler

Kalp krizi ve felç gibi kalp rahatsızlıkları dünya çapında önde gelen ölüm nedenleridir. Sağlıksız bir diyet, egzersiz eksikliği, sigara ve yüksek alkol alımı kalp hastalıklarına neden olabilir.

Maydanoz, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığına fayda sağladığı bilinen karotenoid antioksidanlar dahil birçok farklı bileşiği içermektedir. Örneğin, karotenoid açısından zengin diyetlerin, kronik iltihaplanma gibi kalp hastalığı risk faktörlerinin yanı sıra yüksek kan basıncı ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.


Maydanoz ayrıca kalp sağlığınıza fayda sağlayabilecek güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. Bir araştırma, yüksek C vitamini alımına sahip olanların, en düşük alanlara kıyasla önemli ölçüde azalmış kalp hastalığı riskine sahip olduğunu göstermiştir.

Böbrekleriniz İçin Faydalıdır

Böbrekleriniz, kanınızı sürekli olarak filtreleyen, atıkları ve fazla suyu uzaklaştıran, daha sonra idrarla atılmasını sağlayan önemli bir organdır.

Bazen idrar konsantre hale geldiğinde, mineral birikintileri oluşabilir ve böbrek taşı adı verilen ağrılı bir duruma yol açabilir. Böbrek taşı olan sıçanlarda yapılan bir araştırma, maydanozla tedavi edilenlerin idrarda kalsiyum ve protein atılımını azalttığını, ayrıca kontrol grubuna kıyasla idrar pH’ını ve idrara çıkmayı artırdığını buldu.

Maydanozun ayrıca flavonoidler, karotenoidler ve C vitamini de dahil olmak üzere içerdiği antioksidanlardan dolayı anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Ek olarak, maydanoz, böbrek hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürerek böbreklerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Maydanoz, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan, kan akışını iyileştiren ve yüksek tansiyonu düşüren nitrat bakımından yüksektir. Araştırmalar, maydanoz gibi nitrat açısından zengin yiyeceklerin sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Diğer Potansiyel Faydalar

Maydanoz aşağıdaki şekillerde de sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir :

Antibakteriyel özellikler : Maydanoz, apiol ve miristisin de dahil olmak üzere, antibakteriyel etkilere sahip olan ve Staphylococcus aureus gibi potansiyel olarak zararlı bakterilerle savaşan uçucu yağlar içerir.
Kemik sağlığına fayda sağlayabilir : Maydanoz, tümü kemik sağlığı için gerekli olan K vitamini, potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir.
Bağışıklığı artırabilir : Araştırmalar, maydanozdaki bir antioksidan olan apigenin’in, iltihabı azaltarak ve hücresel hasarı önlediğini ve bağışıklık fonksiyonlarını düzenlediğini gösteriyor.
Karaciğer sağlığına destek olabilir : Diyabetli sıçanlarda yapılan araştırmalar, maydanoz ekstresinin karaciğer hasarını önleyebileceğini, karaciğer fonksiyonunu artırabileceğini ve antioksidan seviyelerini artırabileceğini göstermektedir.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir