Kapat
Genel Sağlık 36 0

Kızarıklık Neden Olur? Ciltte Kızarıklık Neden Olur? Vücutta Kızarıklık Neden Olur? Kızarıklık Nedenleri

Ciltte oluşan kızarıklıklar çoğu zaman ciddi bir sağlık sorununu ifade etmez ve bazen sorun kendi kendine veya evde alınan basit önlemlerle ortadan kalkar. Ancak tıbbi tedavi gerektiren bir enfeksiyon veya kronik cilt rahatsızlığı gibi daha ciddi durumların habercisi olabilir. Yazının devamında; kızarıklık neden olur, ciltte kızarıklık neden olur, vücutta kızarıklık neden olur, kızarıklık nedenleri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kızarıklık Neden Olur? Ciltte Kızarıklık Neden Olur?
Vücutta Kızarıklık Neden Olur?

Cilt kızarıklığının farklı nedenleri olabilir. Bu liste ayrıntılı değildir, cildinizde kızarıklıklara neden olabilecek tipik durumlardan bazılarını kapsar. Sadece doktorunuz vücudunuzdaki kızarıklığın nedenini kesin olarak belirleyebilir ve size uygun tedavi seçeneklerini sunabilir.

1. Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, cildiniz tahriş edici bir madde veya alerjenle doğrudan temas ettiğinde oluşan kırmızı, kaşıntılı bir döküntüdür.

Döküntüye sert sabun veya çamaşır suyu gibi tahriş edici bir madde neden olduğunda, buna tahriş edici kontakt dermatit denir. Bir alerjenden kaynaklandığında ise alerjik kontakt dermatit olarak adlandırılır.

2. Yanıklar

Yanıklar; ısıya, radyasyona, elektrik temasına veya kimyasallara maruz kalmanın neden olduğu cilt dokusunda oluşan hasardır.

Yüzeysel yanıkların tedavisi nispeten kolaydır ve genellikle birkaç hafta içinde iyileşir, ancak yüksek dereceli yanıklar ciddidir çünkü sinirleri ve alttaki diğer dokuları etkileyebilir.

3. Güneş yanığı

Güneş yanığı, güneşin zararlı UV ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaynaklanır ve cilt dokusuna zarar vererek ağrılı kızarıklığa neden olur. Çoğu insan güneş yanığını sıcak ve güneşli günlerle ilişkilendirir, ancak havanın serin veya bulutlu olduğu zamanlarda mümkündür.

4. Kurdeşen (Ürtiker)

Kurdeşen vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilir. Kaşıntıya sebep olur.

Çoğu insanda neden ortaya çıktığı bulunamaz ve kurdeşen 6 hafta içinde kaybolur. Bazı durumlarda, bir ilaç veya yakın zamanda geçirilmiş bir viral hastalık gibi açık bir nedenden kaynaklanabilir.

5. Enfeksiyon

Bakteri, virüs, mantar veya (nadir durumlarda) parazitler cilt enfeksiyonuna neden olabilir. Özellikle temiz tutulmayan açık yaralardan enfeksiyon gelişebilir.

Bkz. İltihaplı Yaraya Ne İyi Gelir? Yara İltihabına Ne İyi Gelir? İltihaplı Yara İçin Doğal Yöntemler

6. Böcek ısırığı veya sokması

Arılar, keneler, karıncalar, pireler, sinekler, sivrisinekler, tahtakuruları ve daha fazlası ısırabilir veya sokabilir – ve büyük, kırmızı lekeler bırakabilir. Bu ısırıklar veya sokmalar can sıkıcı ve rahatsız edici olabilir, ancak nadiren tehlikelidirler.

7. İsilik

Aşırı terlediğinizde isilik olabilirsiniz. Tıkanmış gözenekleriniz cildinizin altında kalan teri tutar. Genellikle sıcak ve nemli havalarda olur.

8. Rosacea

Gül hastalığı (Rosacea), yüzde kızarıklık ile bilinen bir cilt durumudur. Uzmanlar buna neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyorlar, ancak potansiyel nedenler arasında bağırsak bakterileri, kalıtsal faktörler ve bağışıklık sistemi yer alıyor.

9. Plak sedef hastalığı

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin çok hızlı büyümesine ve birikmesine neden olan bir bağışıklık sistemi durumudur. Bazen kaşıntılı olan plak sedef hastalığında kalın, kırmızı plaklarla görülür.

Herhangi bir yerde ortaya çıkabilir ancak özellikle dirsekler, dizler, kafa derisi, bel ve yüzde yaygındır. Genellikle kaşıntılı veya rahatsız edicidir. Sedef hastalığı olan bazı kişilerin eklemlerinde de şişlik veya ağrı vardır. Çoğu zaman, belirli tetikleyiciler semptomların alevlenmesine neden olabilir.

Bkz. Sedef Romatizması (Psoriatik Artrit) Nedir? Sedef Romatizması Belirtileri Nelerdir? Sedef Romatizması Tedavisi

10. Saçkıran

Saçkıran, kırmızı, halka şeklinde bir döküntü ile bilinen yaygın bir cilt enfeksiyonudur.

11. Kızıl Hastalığı – Kızıl

Kızıl hastalığı, vücudunuzun çoğunda parlak kırmızı bir döküntüye neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur. Her yaşta olabilir, ancak 5 ila 15 yaş arasındaki çocukların etkilenme olasılığı daha yüksektir.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak : Greatist

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir