Kapat
Genel Sağlık 69 0

Katarakt Belirtileri Nelerdir? Katarakt Neden Olur? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaşlandıkça görme kabiliyetinde değişiklikler olur. Katarakt; oluşan bu değişiklerden yaygın bir tanesidir.

Katarakt, göz merceğinizde bulanık bir alanın oluşmasıdır. 80 yaşına gelindiğinde, çoğu insan ya kataraktı geçirir ya da sorunun çözülmesi için ameliyat olur.

Katarakt Neden Olur?

40 yaş civarında göz merceğinizdeki proteinler parçalanmaya ve bir araya toplanmaya başlar. Bu kümelenme, lensinizde zamanla kötüleşen bulutlu bir alan oluşturur.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

İlk başta herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Ama katarakt ilerledikçe görüşünüz bulanıklaşır ve renkler soluk görünür. Ayrıca geceleri görmekte de zorlanabilirsiniz.

Katarakt Ameliyatı

Neyse ki katarakt ameliyatla düzeltilebilir. Katarakt ameliyatı ülkemizdeki en yaygın ameliyatlardan biridir. Katarakt; kitap okumak, araba kullanmak veya TV izlemek gibi günlük aktivitelerinize engel olmaya başlarsa doktorunuz ameliyat önerebilir.

Katarakt ameliyatı sırasında, doktor bulanık merceği çıkarır ve yeni, yapay bir mercekle değiştirir. Ameliyat yüksek oranlarda güvenlidir. Ameliyatı geçiren 10 kişiden dokuzu, operasyon sonrasında daha iyi görebilir. Ancak çoğu insanın aceleyle ameliyata girmesine gerek yoktur. Görme sorunları yaşıyorsanız bu alanda uzman bir doktorla iletişime geçmelisiniz.

Katarakt Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Kataraktı geciktirmek için yapabileceğiniz şeyler var. Genel olarak göz sağlığınızı korumak ve güneşin zarar verici etkilerini engellemek için güneş gözlüğü ve şapka takabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak vücudunuzun genel sağlığı ile birlikte göz sağlığınızın korunması için de önemlidir. Bol miktarda meyve ve sebze yiyin (özellikle ıspanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler). 60 yaş ve üzerindeyseniz, en az iki yılda bir ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırın.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir