Kapat
Bitkiler ve Sağlık 436 0

Karanfilin Faydaları Nelerdir? Karanfil Yağı Ne İşe Yarar? Kanserden Mide Ülserine Karanfilin Potansiyel 8 Yararı

Eugenia caryophyllata (Jambosa caryophyllus, karanfil ağacı),
vatanı Filipinlerin güneyindkei Moluk adaları olan, 15-20 m boyunda, yaprak dökmeyen büyük ağaçlardır. Günümüzde, Madagaskar, Endonezya,
Brezilya, Sri Lanka ve Tanzanya’ da kültürü yapılır ve dünya ihtiyacı bu
ülkeler tarafından karşılanır.

Çiçekler tomurcuk halinde iken ve yeşil olan ovaryumu koyu kırmızı renk alınca toplanır. Bazı bölgelerde yılda iki kez ürün elde edilir. Flores Caryophylli T.K. (Karanfil) %14-20 civarında uçucu yağ ve bir miktar tanen taşır. Bilinen en eski baharatlar arasındadır. Koku ve tat düzenleyici olarak galenik preparatlara konur. Oleum Caryophylli T.K. (Karanfil esansı), çiçek tomurcuklarından su buharı distilasyonu ile elde edilir, %80-90 öjenol taşır. Hoş kokuludur, kuvvetli antiseptik ve analjezik etki gösterdiğinden diş hekimliğinde bu amaçla kullandır. Diş macunu, gargara gibi preparatların bileşimine girer. Gıda sanayiinde ve parfümeride kullanılır.

Hem bütün hem de öğütülmüş formlarda bulunan bu çok yönlü baharat, tencerede rostoları baharatlamak, sıcak içeceklere lezzet katmak; kurabiye ve keklere hoş bir tat vermek için kullanılabilir. Yazımızın devamında karanfilin potansiyel yararlarından bahsedeceğiz.

Önemli Besinler İçerir

Karanfil lif, vitamin ve mineraller içerir, bu nedenle yemeğinize lezzet katmak için tam veya öğütülmüş karanfil kullanmak bazı önemli besinler sağlayabilir. Bir çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfil şunları içerir :

  • Kalori: 6
  • Karbonhidrat: 1 gram
  • Lif: 1 gram
  • Manganez: Günlük değerin (DV) %55’i
  • K Vitamini: Günlük değerin % 2’si

Manganez, beyin işlevlerini sürdürmek ve kemik sağlığınının desteklenmesi için gerekli bir mineraldir.

Zengin bir manganez kaynağı olmanın yanı sıra, karanfil az miktarlarda tüketildiği için önemli miktarda besin sağlamaz.

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Karanfil birkaç önemli vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra antioksidanlar açısından da zengindir.

Antioksidanlar, kronik hastalığın gelişimine katkıda bulunabilecek oksidatif stresi azaltan bileşiklerdir. Karanfil ayrıca doğal bir antioksidan görevi gördüğü gösterilen öjenol adlı bir bileşik içerir. Diyetinize diğer antioksidan açısından zengin yiyeceklerle birlikte karanfil dahil etmek sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Olabilir

Bazı araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Bir test tüpü çalışması, karanfil özünün tümörlerin büyümesini durdurmaya yardımcı olduğunu ve kanser hücrelerinde hücre ölümünü desteklediğini buldu.

Karanfillerde bulunan öjenolün de antikanser özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Başka bir çalışma , öjenolün rahim ağzı kanseri hücrelerinde hücre ölümünü desteklediğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu test tüpü çalışmalarında çok konsantre miktarlarda karanfil özü, karanfil yağı ve öjenol kullanıldığını unutmayın.

Eugenol yüksek miktarlarda toksiktir ve karanfil yağının aşırı doz verilmesi özellikle çocuklarda karaciğer hasarına neden olabilir. Daha düşük miktarların insanları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bakterileri Öldürebilir

Karanfilin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir, yani bakteri gibi mikroorganizmaların büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Bir test tüpü çalışması, karanfil uçucu yağının, gıda zehirlenmesine neden olabilecek bir bakteri türü olan E. coli de dahil olmak üzere üç yaygın bakteri türünü öldürdüğünü gösterdi.


Dahası, karanfilin antibakteriyel özellikleri ağız sağlığını geliştirmeye bile yardımcı olabilir. Bir başka çalışmada karanfilden çıkarılan bileşiklerin diş eti hastalığına katkıda bulunan iki bakteri türünün büyümesini durdurduğu bulundu.

Düzenli fırçalama ve uygun ağız hijyeni ile birlikte karanfillerin antibakteriyel etkileri ağız sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Ağız ve diş sağlığını korumak ve doğru diş fırçalamasının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili yazımızı görüntülemek için tıklayınız.

Karaciğer İçin Faydalı Olabilir

Araştırmalar, karanfildeki faydalı bileşiklerin karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Daha önce bahsettiğimiz öjenol bileşiği, özellikle karaciğer için de faydalı olabilir.

Karanfilde bulunan öjenolün, karaciğer sirozu belirtilerini veya karaciğerde oluşabilecek yaraları tersine çevirmeye yardımcı olduğunu gösterilmiştir.


Ne yazık ki, insanlarda karanfil ve öjenolün karaciğer koruyucu etkileri üzerine araştırmalar sınırlıdır.

Karanfil ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde, karaciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, öjenol yüksek miktarlarda toksiktir. 2 yaşında bir erkek vakada, 5-10 mL karanfil yağının ciddi karaciğer hasarına neden olduğunu görülmüştür.

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olabilir

Araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Hayvanlarda yapılan bir araştırma, karanfil özünün diyabetli farelerde kan şekeri artışının ılımlı olmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

İnsülin, şekerin kanınızdan hücrelerinize taşınmasından sorumlu bir hormondur. Kan şekeri seviyelerinin sabit kalması için insülinin düzgün çalışması şarttır.

Dengeli bir diyetle birlikte karanfil, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını Destekleyebilir

Kemiklerin zayıflaması birçok yaşlı yetişkini etkileyen yaygın bir durumdur. Kırılma ve kırık riskini artırabilen osteoporoz gelişimine yol açabilir. Hayvan çalışmalarında karanfildeki bazı bileşiklerin kemik kütlesini korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Örneğin, bir hayvan araştırması, öjenolde yüksek karanfil özünün çeşitli osteoporoz belirteçlerini iyileştirdiğini; kemik yoğunluğunu ve gücünü artırdığını bulmuştur.

Karanfil ayrıca manganez açısından da zengindir ve sadece 1 çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfilgünlük ihtiyacın %30’unu karşılar. Manganez, kemik oluşumunda rol oynayan ve kemik sağlığı için inanılmaz derecede önemli olan bir mineraldir.

Bununla birlikte, karanfilin kemik kütlesi üzerindeki etkilerine ilişkin güncel araştırmalar çoğunlukla hayvan ve test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır. İnsanlarda kemik oluşumunu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Mide Ülserine İyi Gelebilir

Bazı araştırmalar, karanfillerde bulunan bileşiklerin mide ülseri tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Peptik ülserler olarak da bilinen mide ülserleri; mide, oniki parmak bağırsağı veya yemek borusunun iç yüzeyinde oluşan ağrılı yaralardır.

En çok stres, enfeksiyon ve genetik gibi faktörlere bağlı olarak midenin koruyucu astarındaki azalmalardan kaynaklanır.

Bir hayvan çalışmasında, karanfilden elde edilen uçucu yağın mide mukus üretimini artırdığı gösterilmiştir.

Mide mukusu bir bariyer görevi görür ve mide zarının, asitlerden kaynaklanan erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

Bir başka araştırma, karanfil özünün mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olduğunu ve çeşitli ülser önleyici ilaçlara benzer etkiler sergilediğini bulmuştur.

Karanfilin ve bileşiklerinin ülser önleyici etkileri ümit verici olsa da, insanlarda etkileri konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir