Kapat
Yaşam 71 0

Kafein Toleransı Nedir? Günlük Ne Kadar Kafein Güvenlidir? Kafein Toleransı Vücudu Nasıl Etkiler?

Kafein, kahve ve çay gibi içeceklerde doğal olarak bulunan bir uyarıcıdır. Enerji içecekleri gibi bazı içeceklere de eklenir.

Kafein, ruh halinizi iyileştiren, yorgunlukla mücadele etmenizi ve daha iyi odaklanmanızı sağlayabilecek kimyasalları artırır.

Bu nedenle, birçok insan güne başlamak için kafein içeren içecekleri tercih ediyor.

Ancak, vücudunuz toleranslı olduğu için veya etkilerine daha az tepki verdiği için kafeinin uyarıcı etkilerinin zamanla daha az fark edilir hale geldiği düşünülmektedir.

Bu makale, kafeinin uyarıcı etkilerini nasıl sağladığını ve kafein toleransı geliştirmenin mümkün olup olmadığını açıklamaktadır.

Kafein Toleransı Nasıl Gelişir?

Kafein esas olarak beyninizin uyku, uyarılma ve bilişte rol oynayan adenozin reseptörlerini bloke ederek çalışır.

Adenozin adı verilen bir molekül genellikle bu reseptörlere bağlanarak uyarılmayı artıran ve uyanıklığı destekleyen dopamin gibi beyin kimyasallarının salınmasını engeller.

Kafein, adenozinin reseptörüne bağlanmasını engelleyerek, yorgunluğu azaltan ve uyanıklığı artıran bu uyarıcı beyin kimyasallarının salınımını artırır.

Kafeinin uyarıcı etkileri, maddeyi tükettikten sonra 30-60 dakika içinde ortaya çıkar ve ortalama olarak 3-5 saat sürer.

Düzenli olarak kafein tüketmek, vücudunuzun adenozin reseptörlerinin üretimini ve dolayısıyla adenosinin bu reseptörlere bağlanma olasılığını artırır.

Sonuç olarak, kafeinin etkilerini azaltarak zamanla toleranslı olmanıza neden olur.

Kafein Toleransı Vücudu Nasıl Etkiler?

Kafein toleransı, düzenli tüketimle kafeinin etkileri zamanla azaldığında ortaya çıkar.

Kan basıncı, egzersiz performansı ve zihinsel uyanıklık ve performans üzerinde kafeinin etkilerine tolerans gösterilebilir.

Kan basıncı ve kalp atış hızı

Kafein kısa vadede kan basıncını artırır, ancak bu etkiye karşı tolerans, düzenli alımla hızla gelişir.

Egzersiz performansı

Çeşitli çalışmalar, kafeinin kas gücünü ve enerjiyi artırabildiğini ve egzersiz yorgunluğunu geciktirebileceğini göstermiştir.

Bu performans faydaları düzenli kafein tüketimi ile azalabilir.

Zihinsel uyanıklık ve performans

Kafeinin uyarıcı etkisinin, özellikle düzenli olarak tüketmeyen insanlarda zihinsel uyanıklığı ve performansı artırdığı gösterilmiştir.

Normal kafein tüketicilerinde, bildirilen zihinsel uyanıklık ve performanstaki artış, normal durumlarının üzerinde bir artıştan ziyade kafein yoksunluğunun semptomlarının tersine dönmesiyle ilgilidir.

3 gün kadar az kullanımda ve günde 100 mg kadar düşük dozlarda bile kafeine bağımlılık geliştirebilirsiniz, bu 240 mL’lik bir fincan kahveye eşdeğerdir.

Kafein yoksunluğunun semptomları arasında uyku hali, konsantrasyon eksikliği ve baş ağrısı bulunur. Kafein alınmadığında bu semptomlar 12-16 saat içerisinde ortaya çıkabilir ve 24-48 saat civarında pik yapar.

Kafein Toleransının Üstesinden Nasıl Gelinir?

Kafein alımınızı azaltarak veya daha az sıklıkla tüketerek kafeinin etkilerine karşı toleransın üstesinden gelebilirsiniz.

Normalde yaptığınızdan daha fazla kafein tüketmek de, kısa vadede toleransınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Her iki durumda da, daha fazla fayda elde etmek için kafein alımınızı sürekli olarak artırmanız önerilmez. Bu tehlikeli olabilir ve her zaman daha fazla fayda sağlamayacağından kafeinin etkilerinin bir sınırı vardır.

Ne Kadar Kafein Güvenlidir?

Araştırmalar, sağlıklı yetişkinlerin günde 400 mg’a kadar kafeini güvenle tüketebileceğini gösteriyor.

Hamile kadınlar günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelidir, bazı araştırmalar günde 300 mg üst sınır önermektedir.

Aşağıda kafein içeren popüler içeceklerin ve bunların kafein içeriklerinin bir listesi verilmiştir.

  • Kahve: 1 bardakta (240 mL) 96 mg
  • Standart enerji içeceği: 1 bardakta 72 mg
  • Yeşil çay: 1 bardakta 29 mg
  • Alkolsüz içecekler: 1 kutuda 34 mg (350 mL)

Egzersiz öncesi takviyeler ve yağ yakıcılar gibi birçok diyet takviyesinin yanı sıra Excedrin veya Midol gibi bazı reçetesiz ağrı kesicilerin kafein içerdiğini unutmayın.

Bu ürünlerdeki kafein sentetik olarak üretilebilir veya yeşil kahve çekirdekleri, guarana ve yerba mate gibi doğal kaynaklardan gelebilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir