Kapat
Teorik Bilgi Köşesi 1.277 0

İn Vitro Ne Demek? İn Vivo Nedir? İn Vitro, İn Vivo Farkı, İn Vitro Fertilizasyon Nedir?

Genel okuyucu kitlesine yönelik tıbbi makaleler, çalışmaları açıklamak için genellikle “in vitro” ve “in vivo” terimlerini kullanır. In vitro Latince “camda” (in glass) anlamına gelir. In vivo, Latince “yaşamın içinde” (within the living) anlamına gelir.

Bu makalede; in vitro ne demek, in vivo nedir, in vitro fertilizasyon nedir, in vitro çalışma nedir gibi sorulara çevap vereceğiz. Ayrıca; in vitro in vivo, in vivo in vitro farkı, in vitro fertilizasyon, in vivo çalışma gibi başlıklara değineceğiz.

İn Vivo ve İn Vitro Farkı

In vitro Latince “camda” anlamına gelir. Araştırmacıların canlı bir organizmanın dışında gerçekleştirdiği tıbbi prosedürleri, testleri ve deneyleri açıklar. Bir in vitro çalışma, test tüpü veya petri kabı gibi kontrollü bir ortamda gerçekleşir.

In vivo, Latince “yaşamın içinde” anlamına gelir. Araştırmacıların bir kişi, laboratuar hayvanı veya bitki gibi canlı bir organizmanın tamamında veya üzerinde gerçekleştirdiği testler, deneyler ve prosedürleri ifade eder.

Örnekler

Araştırmacılar, hastalık, hastalık ve insan vücudu hakkındaki bilgilerimizi geliştirmek için in vivo ve in vitro metodolojileri kullanırlar.

Bilimsel çalışmalarda, araştırmacılar bu yöntemlerden birini veya her ikisini kullanarak bir hipotezi test edebilir.

İn Vitro

In vitro testler laboratuvarda yapılır ve genellikle kültürde mikroorganizmalar veya insan veya hayvan hücrelerinin incelenmesini içerir. Bu metodoloji, bilim adamlarının belirli hücrelerdeki çeşitli biyolojik olayları, tüm organizmalarda bulunan dikkat dağıtıcı unsurlar ve potansiyel karıştırıcı değişkenler olmadan değerlendirmelerine olanak tanır.

In vitro test, basit bir araştırma metodolojisidir. Araştırmacılar, hayvan veya insan deneylerinde olduğundan daha fazla sayıda in vitro denekte daha ayrıntılı analizler yapabilir ve biyolojik etkileri inceleyebilir.

Bununla birlikte, petri kapları ve test tüpleri, in vitro testler için kontrollü ortamlar sağlasa da, canlı bir organizmada meydana gelen koşulları kopyalayamazlar.

Sonuç olarak, in vitro verileri dikkatli bir şekilde yorumlamak gerekir, çünkü bu sonuçlar tüm canlı varlığın reaksiyonunu mutlaka öngörmez.

Bazı in vitro test örnekleri arasında farmasötik testler ve in vitro fertilizasyon bulunur.

Farmasötik Testler

İlaç adayları, klinik denemelere girmeden önce in vitro testlere tabi tutulur.

Bir in vitro preklinik test sırasında, araştırmacılar hedef hücreleri yeni bir ilaca maruz bırakır ve etkilerini izlerler. İn vitro testler, yeni bir ilacın herhangi bir toksik veya kanserojen etkisinin olup olmadığını belirlemek için özellikle yararlıdır.

İn Vitro Fertilizasyon Nedir?

İn vitro fertilizasyon (IVF), döllenmenin vücut yerine laboratuvarda gerçekleştiği bir tür doğurganlık tedavisidir.

IVF, bir yumurtalıktan bir veya daha fazla yumurtanın çıkarılmasını ve bağışlanmış sperm ile bir petri kabına yerleştirilmesini içerir. Döllenme genellikle 3-5 gün içinde gerçekleşir.*

Bir sağlık uzmanı daha sonra ortaya çıkan embriyoları uterusa yerleştirir.

İn Vivo

Pozitif klinik öncesi sonuçlara rağmen, ilaç adaylarının yaklaşık % 30’u , olumsuz yan etkilere neden olduğu için insan klinik deneylerinde başarısız olmaktadır.

In vivo testler, özellikle klinik çalışmalarda, genel olarak tıbbi araştırmanın hayati bir yönüdür. In vivo çalışmalar, belirli bir maddenin etkileri veya canlı organizmadaki hastalık ilerlemesi ile ilgili değerli bilgiler sağlar.

Ana in vivo test türleri, hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalardır.

Hayvan Çalışmaları

Araştırmacılar, çeşitli hastalık süreçlerinin altında yatan mekanizmaları ortaya çıkarmak ve ortaya çıkan tıbbi tedavilerin güvenliğini değerlendirmek için hayvan çalışmalarını kullanıyor.

Hayvan çalışmaları, in vitro deneyler ve insan denemeleri arasında bir tür orta yol görevi görür. Çoğu hayvan araştırması, neredeyse genetik olarak aynı olan laboratuvarda yetiştirilmiş fareler veya sıçanlar kullanır. Sonuç olarak, araştırmacılar karmaşık organizmalar içindeki çeşitli biyolojik etkileri izleyebilirler.

Genetik olarak benzer deneklerin bir laboratuvar ortamında test edilmesi, klinik bir araştırmada bulunmayan bir kontrol derecesi sunar.

Klinik Çalışmalar

Bir ilaç adayı, in vitro ve hayvan çalışmalarında hem güvenli hem de etkili görünüyorsa, araştırmacılar, insanlar üzerindeki etkilerini klinik araştırmalar yoluyla değerlendireceklerdir.

Araştırmacılar genellikle yeni ilaçların etkilerini plasebonunkilerle karşılaştırırlar .

Birçoğu, randomize kontrollü denemeleri (RCT’ler) farmasötik testler için altın standart olarak kabul eder. Tüm RCT’ler randomizasyon ve kontrol içermelidir.

Randomizasyonda, araştırmacılar katılımcıları rastgele olarak tedavi veya plasebo grubuna atar.

Kontrol ile, araştırmacılar yeni ilacı veya müdahaleyi alan katılımcının sonuçlarını kontrol grubundaki bir katılımcının sonuçlarıyla karşılaştırır. Kontrol grubundaki katılımcılar, bir plasebo veya yeni ilacın daha eski bir formu gibi alternatif bir tedavi görürler.

Araştırmacılar, deney bitene kadar deneyde yer alan katılımcıyı etkileyebilecek bilgileri saklayarak RCT’lerini “körleştirmeyi” seçebilirler.

Körleştirilmiş bir RCT, tedaviyi ve plaseboyu aynı kapsüllerde dağıtmayı içerebilir, böylece katılımcılar hangi tedavi grubunda olduklarını söyleyemezler.

Körleme ayrıca araştırma ekibinin üyelerinden ve katılımcılardan bilgi almamayı da içerebilir. Bu, çift körleme olarak bilinir.

Körleme, bir çalışmanın tasarımını ve sonuçlarının geçerliliğini tehlikeye atabilecek önyargıları veya sistematik hataları azaltmaya yardımcı olur.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir