Kapat
Genel Sağlık 1.497 0

İbuprofenler Alkol ile Alınır Mı? İbuprofen ve Alkol

İbuprofen, nonsteroid antienflamatuvar bir ilaçtır (NASID). Bu ilaç ağrıyı, şişliği ve ateşi hafifletmek için tasarlanmıştır. Advil gibi çeşitli marka isimleri altında satılmaktadır. Etken madde olarak sadece ibuprofen içeren ilaçlar, reçetesiz olarak satılmaktadır. Bununla birlikte, bazı reçeteli ilaçlar da ibuprofen içerebilmektedir.

Ağrınız olduğunda, bir hap için sadece ecza dolabınıza kadar uzanmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak rahatlığınız için güvenlik ve sağlığınızdan taviz vermemeye dikkat etmelisiniz. İbuprofen gibi ilaçlar reçetesiz satılmaktadır ancak yine de güçlü ilaçlardır. Özellikle doğru şekilde kullanmazsanız, zararlı yan etkiler oluşturma riski oluştururlar. Bu, ibuprofenleri bir kadeh şarap veya bir kokteylle almadan önce iki kez düşünmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

İbuprofenlerin Alkolle Kullanılması

İbuprofenler Alkol ile Alınır Mı? İlaçları alkolle karıştırmak sağlığınız için tehlikelidir. Alkol, bazı ilaçlara müdahale ederek onları daha az etkili hale getirebilir. Alkol ayrıca bazı ilaçların yan etkilerini yoğunlaştırabileceği gibi toksik etkiler de ortaya çıkarabilir. Bu ikinci etkileşim, ibuprofen ve alkolü karıştırdığınızda ortaya çıkabilecek bir durumdur.

Çoğu durumda, ibuprofen alırken az miktarda alkol tüketmek zararlı değildir. Bununla birlikte, önerilen ibuprofen dozundan fazlasını almak veya çok fazla alkol almak ciddi problemlerin oluşma riskini önemli ölçüde artırır.

Gastrointestinal Kanama

1.224 katılımcı ile yapılan bir çalışma1, sıklıkla ibuprofen kullanan ve alkol tüketen insanlarda; alkol alan ancak ara sıra ibuprofen kullanan kişilere göre mide ve bağırsak kanaması riskinin arttığını belirtmektedir.

Herhangi bir mide probleminiz varsa hemen doktorunuzla iletişime geçin. Uzun süreli mide bulantısı; siyah, koyu dışkı ve kusmuğunuzda kahve telvesi gibi görünen kanama belirtileri görülebilir.

Böbrek Hasarı

Uzun süreli ibuprofen ve alkol kullanımı kullanımı böbreklerinize de zarar verebilir.

Böbrek sorunlarının belirtileri şunlar olabilir :

 • Yorgunluk
 • Özellikle ellerinizde, ayaklarınızda veya ayak bileklerinizde şişme
 • Nefes darlığı

Ne Yapılmalıdır?

Uzun süreli bir tedavi süreci için ibuprofen kullanıyorsanız, alkol kullanmadan önce doktorunuza danışın. Doktorunuz, risk faktörlerinize bağlı olarak zaman zaman içmenin güvenli olup olmadığını size bildirecektir. İbuprofen’i sadece ara sıra alındığında, ölçülü olarak içmeniz sorun oluşturmayabilir. Yine de ibuprofen alırken bir kadeh içki içmenin midenizi rahatsız edeceğini bilmelisiniz.

İbuprofenin Diğer Yan Etkileri

İbuprofen midenizin iç yüzeyini tahriş edebilir. Bu, ölümcül olabilen mide veya bağırsak delinmesine neden olabilir. İbuprofen alırsanız, semptomlarınızı hafifletmek için gereken en düşük dozu almalısınız. İlacı gerekenden daha uzun süre kullanmamalısınız. Bu önlemlerin alınması, yan etki riskinizi azaltacaktır.

Aşağıdaki durumlarda mide kanaması riski daha fazladır:

 •     60 yaşından büyükler
 •     Yüksek dozda ibuprofen alımı
 •     İlacı uzun süreli kullanmak
 •     Kan inceltici ilaçlar veya steroid ilaçlarla birlikte kullanımı
 •     Geçmişte mide kanaması sorunları yaşanmış olması

Mide kanamasının yanı sıra ibuprofenin diğer olası yan etkileri şunlardır:

 •     Mide ülseri
 •     Gastrit (mide iltihabı)
 •     Sıvı tutulması ve şişmesi (ödem)
 •     Baş ağrısı
 •     Yüksek tansiyon
 •     Baş dönmesi
 •     alerjik reaksiyonlar (kurdeşen, kızarıklık ve yüzünüzün şişmesine neden olabilir)

Astımınız varsa ibuprofen astım semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Yüksek dozlar veya uzun süreli ibuprofen kullanımı da böbrek yetmezliği, kalp krizi veya felce neden olabilir.

Emziriyorsanız veya başka reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçları alıyorsanız, doktorunuza ve eczacınıza ibuprofen kullanmanın güvenli olup olmadığını danışmalısınız. Hamilelik sırasında ibuprofen kullanmak, bebeğe zarar verebilir. İlaçlarınızı almadan önce tüm kullanma talimatını okuduğunuzdan emin olun.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: 1 Kaufman, David W. ; Kelly, Judith Parsells, ; Wiholm, Bengt-Erik; Laszlo, András ; Sheehan, Jane E.; Koff, Raymond S.; Shapiro, Samuel (1999) “The risk of acute major upper gastrointestinal bleeding among users of aspirin and ibuprofen at various levels of alcohol consumption”The American Journal of Gastroenterology. Vol. 94, Issue 11, November 1999, Pages 3189-3196

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir