Kapat
Genel Sağlık 28 0

Grip Kaç Gün Bulaşıcıdır? Grip Nasıl Bulaşır? Grip Kaç Günde Bulaşır?

Bu yazımızda grip nasıl bulaşır, grip kaç günde bulaşır, grip kaç gün bulaşıcıdır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Grip Nasıl Bulaşır?

İnsan insana

Grip olan insanlar virüsü, yaklaşık 2 metre uzaklığa kadar etrafındaki insanlara bulaştırabilir. Çoğu uzman, grip virüslerinin esas olarak grip hastaları öksürürken, hapşırırken veya konuşurken oluşan damlacıklar yoluyla yayıldığını düşünür. Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya muhtemelen ciğerlerine solunabilecek kişilerin ağızlarına veya burunlarına düşebilir. Daha az sıklıkla, bir kişi üzerinde grip virüsü bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve ardından kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak grip olabilir.

Grip Kaç Gün Bulaşıcıdır? Grip Kaç Günde Bulaşır?

Grip, hastalığın başlamasından sonraki ilk üç ila dört gün içinde en bulaşıcı seviyesinde olur. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu, semptomlar gelişmeden 1 gün önce  başlayarak ve hastalandıktan 5 ila 7 gün sonrasına  kadar  başkalarına bulaştırabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar ve bazı kişiler virüsü 7 günden daha uzun süre geçirebilir.

Belirtiler, virüs vücuda girdikten yaklaşık 2 gün sonra başlayabilir (ancak 1 ila 4 gün arasında değişebilir). Bu, hasta olduğunuzu bilmeden önce ve hastayken gribi bir başkasına bulaştırabileceğimiz anlamına gelir. Bazı insanlarda semptom görülmeyebilir. Bu süre zarfında, bu insanlar virüsü başkalarına bulaştırmaya devam edebilir.

Bulaşıcılık Dönemi

Hasta olduğunuzu bilmeden önce ve hastayken başka birine grip bulaştırabilirsiniz.

  • Grip, hastalığın başlamasından sonraki ilk 3-4 gün içinde en bulaşıcı seviyesinde olur.
  • Aksi takdirde sağlıklı olan bazı yetişkinler, semptomlar gelişmeden 1 gün önce başlayarak ve hastalandıktan 5 ila 7 gün sonrasına kadar  başkalarına bulaştırabilir.
  • Bazı insanlar, özellikle küçük çocuklar ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler, diğerlerine grip virüslerini daha da uzun süre bulaştırabilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Immunization and Respiratory Diseases (NCIRD)

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir