Kapat
İlk Yardım 208 0

Burkulma Nedir? Bilek Burkulmasına Ne İyi Gelir? Eklem Burkulmaları, Burkulmalarda İlk Yardım

Burkulma, eklem bağlarının aşırı gerilme veya kopmalarına bağlı olarak meydana gelen incinmelerdir. Burkulmalara tıp dilinde “distorsiyon” denmektedir ve çıkıklardan farklıdır. En çok ayak bileğinde ve dizde meydana gelir. Bir düşme veya kayma sonucu burkulan eklemde ağrı, tek belirtidir.

Bazen eklem içerisinde de kanamalar meydana gelebilir. Daha sonra şişlik ve hareketlerin güçleşmesi veya yapılamaması şikayetleri meydana gelir. Teşhis için röntgen filmi gereklidir.

Burkulma yaşandıktan sonra ilk anda, ağrıyı ve şişliği azaltmak amacı ile, dokuya soğuk kompres yapılmalı ve fazla sıkı olmamak şartı ile eklem sarılmalıdır. Soğuk uygulamaları ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda ağrıyı azaltmak için lokal anestezi, örneğin Procain (novocain) yapmak gerekebilir.

Burkulma Tedavisi

  • İncinmenin yaşandığı kısım, kazazede için en uygun konuma getirilerek desteklenmelidir. Yaralanma kolda ve bacakta ise yukarı kaldırılmalıdır.
  • Eklem, kalp seviyesinden yukarıda tutulmalıdır. Burkulan eklem ayak bileği ise, ayağın altına destek koyularak yükseltilmelidir.
  • Eklemin üzeri dikkatle açılmalı, yaralanma yeni ise şişliği ve ağrıyı azaltmak için soğuk uygulanmalıdır.
  • Şişmeye karşı önlemler alınmalı ve eklem bir sargı yardımı ile fazla sıkılmadan sarılmalıdır.
  • Eğer burkulma, bir sağlık profesyonelinin müdahale yapabileceği konumdan uzakta olmuşsa, ayakkabı ve çorap çıkartılmamalı; ayakkabının üzerinden sekiz biçiminde sargı sarılmalıdır.

Ağrının kontrol altına alınamaması, eklemde şişliğin yanı sıra anormal bir şekil bozukluğunun olması, eklemdeki çıkıntılarda aşırı hassasiyet olması, hareket edilmesi haline aşırı ağrı, ciltte renk değişikliği (morarma) görülmesi durumunda acil olarak doktora başvurmanız gerekmektedir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir