Kapat
Genel Sağlık 35 0

Antidepresan Yan Etkileri, Depresyon Belirtileri, Depresyon İlaçları

Bu yazımızda; depresyon belirtileri; depresyon ilaçları, antidepresanlar, antidepresan yan etkileri gibi konuları ele alacağız.

Depresyon ciddi bir tıbbi hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre “majör depresif bozukluk” veya “tek kutuplu depresyon” olarak da adlandırılan bu hastalık, dünya çapında yaklaşık 350 milyon kişiyi etkiliyor.

Depresyonunuz varsa, semptomları tanımayabilir veya depresyon belirtilerinin uykusuzluktan veya yetersiz beslenmeden kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Ya da depresyonda olduğunuzun farkına varabilir, ancak yardım isteyemeyecek kadar yorgun veya utanmış hissedebilirsiniz.

Her depresyon ilaçla tedavi gerektirmez. Ancak FDA tarafından depresyon tedavisi için onaylanan ilaçlar (burada “antidepresanlar” olarak anılacaktır) bazı kişilerde semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Depresyon Belirtileri

Teşhis -bir sağlık uzmanından alınmalıdır- depresif belirtilerin sayısına, ciddiyetine ve süresine bağlıdır ve şunları içerebilir:

 • Hemen hemen tüm faaliyetlerde ilgi veya zevk kaybı
 • İştah veya kilo değişiklikleri
 • Rahatsız uyku veya çok fazla uyumak
 • Yavaşlamış veya huzursuz hareketler
 • Yorgunluk veya enerji kaybı
 • Değersizlik veya aşırı suçluluk duyguları
 • Düşünme, konsantre olma veya karar vermede sorun
 • Ölüm veya intihar düşünceleri

Doktorlar tipik olarak geçmişinizi dikkate alır ve olası bir depresyon teşhisini değerlendirirken davranışınızı ve zihinsel durumunuzu gözden geçirir. Ardından, bir doktor semptomları değerlendirebilir, depresyonun fiziksel nedenlerini (tiroid hastalığı veya Parkinson hastalığı gibi) ekarte edebilir ve depresyonun uygun bir tanı olup olmadığına karar verebilir.

Doktorlar ayrıca sizi bipolar bozukluk, ruh hali, enerji ve aktivite seviyelerinde olağandışı değişikliklere neden olan bir beyin bozukluğunun yanı sıra günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizdeki değişikliklere karşı da taramalıdır.

Depresyon tedavisi için onaylanan bazı ilaçlar, bipolar bozukluğu olan bir kişiye yanlış bir şekilde reçete edilirse, bir tür alışılmadık şekilde yükselmiş veya heyecanlı bir ruh hali olan maniye neden olabilirler. Mani şiddetliyse, kişi psikotik olabilir.

Depresyon İlaçları – Antidepresanlar

Antidepresanlar, ruh halini düzenlemede rol oynayan, nörotransmiterler adı verilen beyin kimyasallarını (özellikle serotonin, norepinefrin ve dopamin) değiştirerek işe yaradığı düşünülen ilaçlardır.

Bazı antidepresanların sınıflandırmaları vardır:

 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar); örnekler Prozac (fluoksetin), Celexa (sitalopram) ve Paxil’dir (paroksetin)
 • Serotonin norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler); Örnekler Effexor (venlafaksin) ve Cymbalta’dır (duloxetine)
 • Trisiklik antidepresanlar (TCA’lar); Örnekler Elavil (amitriptilin), Tofranil (imipramin) ve Pamelor’dur (nortriptilin)
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler); örnekler Nardil (fenelzin) ve Parnate (tranilsipromin) ‘dir.

Diğer antidepresanlar şunlardır:

 • Remeron (mirtazapin)
 • Wellbutrin (bupropion)

Depresyon tedavisi için onaylanan ilaçlar, farklı nörotransmiterleri çeşitli şekillerde etkiler. Örneğin, SSRI’lar beyindeki serotoninin sinyalini artırır. MAOI’ler, nörotransmiterleri parçalayan bir enzim olan monoamin oksidazı bloke eder.

FDA’da Psikiyatri Ürünleri Bölümü müdürü Mitchell Mathis, “Bazı kanıtlar, depresyonlu birçok hastayı tedavi etmenin en etkili yolunun hem konuşma terapisi hem de reçeteli antidepresan ilaç olduğunu gösteriyor” diye ekliyor. Sizin için en iyi tedavi hakkında doktorunuzla konuşun.

Antidepresan İlaçlar

Genel olarak, ilacın tam etkisini göstermeden önce, reçeteli bir antidepresanın düzenli dozlarını birkaç hafta boyunca almalısınız.

Kendinizi daha iyi hissetseniz bile, doktorunuzla konuşmadan ilaç almayı bırakmamalısınız. Durmak, anksiyete ve sinirlilik gibi geri çekilme semptomlarına neden olabilir veya depresyon geri gelebilir.

Not: İnsanların önemli bir yüzdesi reçeteli bir antidepresana yanıt vermeyebilir. Bu durumlarda, farklı bir ilaca geçmek veya başka bir ilaç eklemek bazen semptomların tedavisine yardımcı olabilir. Aldığınız antidepresanlar hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Yaygın Yan Etkiler

Antidepresanların yaygın yan etkileri şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kilo alma
 • İshal
 • Uyku bozuklukları
 • Cinsel sorunlar

Doktorunuzun size en uygun ilacı belirlemesi biraz zaman alabilir.

Antidepresanlarla İlgili Ciddi Riskler

Bazı antidepresanların ciddi riskleri olabilir. Bu riskleri doktorunuzla tartışın. İlgili risklerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

İntihar düşüncesi:

2004 yılında FDA, üreticilerden tüm antidepresan ilaçların etiketlerine kutulu bir uyarı eklemelerini istedi. Bu etiketleme, antidepresan alan çocuklarda ve ergenlerde artan intihar düşüncesi veya intihar davranışı riski konusunda uyarır. 2007’de FDA, uyarının 24 yaşına kadar genç yetişkinleri kapsayacak şekilde genişletilmesini talep etti.

Siz veya tanıdığınız birinin intihar düşüncesi varsa, derhal bir psikiyatristle iletişime geçin.

Doğum kusurları:

Bazı antidepresan ilaçlar, hamilelik sırasında alındığında fetüse zarar verebilir. Antidepresan bir ilaç almayı düşünüyorsanız ve hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız, doktorunuzla yararları ve riskleri hakkında konuşun.

Yüksek tansiyon:

Monoamin oksidaz inhibitörleri alan kişiler, yüksek düzeyde kimyasal tiramin içeren belirli gıdalardan kaçınmalıdır. Bu kimyasal birçok peynirde, şarapta ve turşuda ve dekonjestanlar dahil bazı ilaçlarda bulunur. MAOI’leri alır ve bu kimyasalı tüketirseniz, bunlar etkileşime girebilir ve kan basıncında keskin bir artışa neden olabilir, bu da felce veya başka komplikasyonlara yol açabilir. Sizin için en iyi diyet hakkında doktorunuzla konuşun.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: FDA

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir