Kapat
İlaçlar 89 0

Burun Spreyi Nasıl Kullanılır? Nazal Sprey Nasıl Kullanılır?

Burun spreyi ile burun içine birçok ilaç verilebilir. Bu ilaçların çoğu burun tıkanıklığı gibi burun ve sinüs bölgesindeki sorunları tedavi eder. Burun spreyleri reçetesiz veya reçeteli ilaçlar olarak mevcuttur. Bu yazımızda burun spreyi nasıl kullanılır sorusunu cevaplayacağız.

Burun spreyi iki şekilde bulunur: normal sprey ve pompalı sprey. Ürünleri doğru kullanmak önemlidir. Bu, ilacı düzgün bir şekilde vermelerini sağlar, böylece vücudunuz onu emebilir.

Burun Spreyi Nasıl Kullanılır?

Nazal spreyinize ek olarak, ellerinizi temizlemek için sabun ve su veya el dezenfektanına ihtiyacınız olacak. Burun spreyi kullanmadan önce burnunuzu temizlemek için bazı mendillere de ihtiyacınız olacak.

Adım Adım Talimatlar

Burun spreyi kullanmak için bu talimatları kullanabilirsiniz. Ebeveyn veya bakıcı iseniz, bu adımları bir çocuğa veya başka bir yetişkine burun spreyi vermek için de kullanabilirsiniz.

Hazırlama

 1. Burun kanallarınızı temizlemek için nazikçe burnunuzu sümkürün.
 2. Ellerinizi sabun ve suyla yıkayın ve ardından temiz bir havlu veya kağıt havluyla kurulayın. Sabun ve su yoksa bunun yerine el dezenfektanı kullanın.
 3. Ürün etiketi, doktorunuz veya eczacınız tarafından belirtilmişse, nazal sprey şişesini nazikçe sallayın.

Burun Spreyi Kullanma

Pompalı Burun Spreyi Kullanma

 1. Şişeyi işaret parmağınız ve orta parmaklarınızla püskürtme mekanizmasının her iki yanından ve baş parmağınızla da şişenin altından tutun.
 2. Şişeyi hazırlayın. Ürünü havaya veya kağıt mendile bir veya daha fazla kez püskürtmek suretiyle yapılır. Özel talimatlar için ürün etiketine bakın.
 3. Başınızı hafifçe öne eğin.
 4. İlacın uygulanmadığı burun deliğini hafifçe bastırarak kapatın.
 5. Şişenin ucunu diğer burun deliğine sokun.
 6. İşaret ve orta parmaklarınızla pompayı aşağı doğru bastırırken, o burun deliğinden nefes alın. Şişeyi çıkarın ve bir veya iki kez nefes alın. Eğer eczacınız veya doktorunuz tarafından önerilmişse tekrarlayın. Spreyler arasında en az 10 saniye bekleyin.
 7. Diğer burun deliği için 3-6 arasındaki adımları tekrarlayın.

Nazal Çözeltileri Kullanma

 1. İlacı uygulamadığınız burun deliğini hafifçe bastırarak kapatın.
 2. Şişe ucunu nazikçe diğer burun deliğine yerleştirin.
 3. Şişeyi sıkarken o burun deliğinden derin nefes alın. Şişeyi çıkarın ve bir veya iki kez nefes alıp verin.
 4. Eğer eczacınız veya doktorunuz tarafından önerilmişse tekrarlayın. Spreyler arasında en az 10 saniye bekleyin.
 5. Diğer burun deliği için 1-4 arası adımları tekrarlayın.

Burun mukozasında herhangi bir cerrahi operasyon veya incinme gibi bir durum varsa uygulanacak bu sıvılar mutlaka steril olmalıdır.

Bitirme

 1. Şişenin kapağını kapatın.
 2. Burun spreyi kullandıktan sonra burnunuzu sümkürmek için birkaç dakika bekleyin.
 3. Ellerinizi yıkayın.
 4. Şişeyi, ambalajında belirtildiği gibi ya da eczacınızın söylediği şekilde saklayın.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir