Kapat
Genel Sağlık 4 0

Bilgisayar Göz Yorugunluğuna Ne İyi Gelir? Bilgisayara Bakmaktan Gözlerim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Bu yazımızda; bilgisayar kaynaklı göz yorgunluğu nasıl geçer, bilgisayar göz yorgunluğuna ne iyi gelir, bilgisayara bakmaktan gözlerim ağrıyor ne yapmalıyım gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

(Bkz.Uzun Süre Bilgisayara Bakmak Gözü Bozar Mı? Uzun Süre Bilgisayara Bakmanın Zararları Nelerdir?)

Bilgisayar Kaynaklı Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer? Bilgisayar Göz Yorugunluğuna Ne İyi Gelir?

Bilgisayara Bakmaktan Gözlerim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Çoğu zaman sorun ekranın kendisi değil, kişinin çalıştığı ortamdır.

1. Bilgisayar ekranlarını, gözlerinize göre doğru konumda olacak şekilde ayarlayın. Ekranın üst kısmı göz hizasında olmalı ve oturduğunuz yerden yaklaşık 40-70 cm uzakta olmalıdır.

2. Ekranı hafifçe geriye doğru eğin – kişisel tercihinize bağlı olarak yaklaşık 10 ila 15 derece. Bu aşağı açıyı korumak, göz kasları üzerindeki baskıyı azaltır ve ayrıca tavan ışıklarından kamaşmayı önlemeye yardımcı olur.

3. Bilgisayar ekranının parlaklığını odanınkiyle dengeleyin. Masa lambalarını ve panjurları, ışığın doğrudan ekrana gelmemesi için ayarlayın. Mat ekranlar da bu sorunu ortadan kaldırabilir.

4. Statik ve toz birikmesini önlemek için bilgisayar ekranınızı düzenli olarak temizleyin. Bu, ekran netliğini engelleyebilir ve göz tahrişine neden olabilir.

5. Var olan göz kuruluğunu önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olmak ve havaya nem eklemek için bir nemlendirici kullanın. Bilgisayarı kullanmadan önce ve gün boyunca göz damlası kullanmayı deneyin. Göz doktorunuz uygun göz damlası önerebilir ve size numune verebilir.

6. Ekrana bakarken göz kırpmak için zaman ayırın. Bunu yapmak, gözleri doğal tedavi edici sıvılarla temizler. Ayrıca, her 20 dakikada bir uzaktaki nesneleri görüntülemek için 20 saniyelik bir mola vererek 20-20-20 kuralını uygulayın .


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: EyeQue

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir