Kapat
Genel Sağlık 3 0

Bilgisayar Başında Nasıl Oturulur? Nasıl Düzgün Oturulur? Doğru Oturma Şekli Nasıl Olmalı? Masada Nasıl Oturulur?

Bu yazımızda; bilgisayar başında nasıl oturulur, nasıl düzgün oturulur, doğru oturma şekli nasıl olmalı, masada nasıl oturulur gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bilgisayar Başında Nasıl Oturulur? Nasıl Düzgün Oturulur? Doğru Oturma Şekli Nasıl Olmalı? Masada Nasıl Oturulur?

1.Sırtınızı destekleyin

Sandalyenizi, alt sırtınızın uygun şekilde desteklenmesi için ayarlayarak sırt ağrısı riskinizi azaltabilirsiniz. Doğru ayarlanmış bir sandalye sırtınızdaki yükü azaltacaktır. Dizleriniz kalçalarınızdan biraz daha aşağıda olmalıdır. Gerekiyorsa ayak dayamak için bir eşya kullanın.

2.Sandalyenizi ayarlayın

Sandalyenizin yüksekliğini ayarlayın, böylece klavyeyi bilekleriniz ve önkollarınız düz, zeminle aynı seviyede olacak şekilde kullanabilirsiniz. Bu, tekrarlayan ağrıları önlemeye yardımcı olabilir.

Dirsekleriniz vücudunuzun yanında olmalı, böylece kolunuz dirsek ekleminde L şekli oluşturacaktır.

3.Ayaklarınızı yerde dinlendirin

Ayaklarınızı yere düz bir şekilde yerleştirin. Ayaklarınızı rahat bir seviyede dinlendirmenizi sağlayan bir ayaklık alabilirsiniz.

Duruşla ilgili sorunlara katkıda bulunabileceğinden bacak bacak üstüne atmayın.

4.Ekranınızı göz hizasına yerleştirin

Ekranınız doğrudan önünüzde olmalıdır. Monitörü, ekranın üst kısmı kabaca göz hizasında olacak şekilde yaklaşık bir kol mesafesi uzağa yerleştirmek iyi bir kılavuzdur.

Bunun için bir monitör standına ihtiyacınız olabilir. Ekran çok yüksek veya çok alçaksa, boynunuzu bükmeniz gerekir, bu da rahatsız edici olabilir.

5.Klavyeyi tam önünüzde tutun

Yazarken klavyenizi önünüze yerleştirin. Yazılar arasında bileklerinizi dinlendirmek için masanın önünde yaklaşık 4 ila 6 100 mm-150 mm boşluk bırakın. 

Kollarınızı L şeklinde bükün ve dirseklerinizi yanlarınızda tutun.

Bazı insanlar, bileklerini düz ve tuşlarla aynı seviyede tutmak için bir bilek desteği kullanmayı sever.

6.Farenizi yakın tutun

Fareyi mümkün olduğunca yakınınıza konumlandırın. Bilek pedli bir fare altlığı, bileğinizi düz tutmanıza ve garip bükülmelerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Klavyenizi kullanmıyorsanız, fareyi kendinize yaklaştırmak için bir tarafa itin.

7.Ekran yansımasından kaçının

Ekranınız mümkün olduğunca parlama yapmamalıdır. Ekranınızda parlama varsa, neden olduğunu anlamak için ekranın önünde bir ayna tutun.

Monitörü, üstten aydınlatma ve güneş ışığından yansımayı önleyecek şekilde konumlandırın. Gerekirse, panjurları pencerelere çekin.

Ekranın parlaklığını veya kontrastını ayarlamak, kullanımı çok daha kolaylaştırabilir.

8.Bifokal gözlük kullanmaktan kaçının

Çift odaklı gözlükleriniz varsa, bunları bilgisayar çalışması için idealden daha az bulabilirsiniz. Başınızı kaldırmak veya indirmek zorunda kalmadan ekranı kolayca görebilmeniz önemlidir.

Çift odaklı gözlüklerle rahat çalışamıyorsanız, farklı bir gözlük tipine ihtiyacınız olabilir. Şüpheniz varsa gözlükçünüze danışın.

9.Nesneleri kolay erişilebilir hale getirin

Telefonunuz veya zımbanız gibi sık kullanılan nesneleri kolayca erişebileceğiniz bir yere yerleştirin. Bir şeylere ulaşmak için tekrar tekrar esnemekten kaçının.

10.Telefon yorgunluğundan kaçının

Telefonda çok zaman harcıyorsanız, ahizenizi bir kulaklıkla değiştirmeyi deneyin.

Telefonu kulağınız ve omzunuz arasında tekrar tekrar tutmak boynunuzdaki kasları zorlayabilir.

11.Düzenli molalar verin

Aynı pozisyonda çok uzun süre oturmayın. Duruşunuzu mümkün olduğunca sık değiştirdiğinizden emin olun.

Sık kısa molalar sırtınız için daha az uzun molalardan daha iyidir. Kaslara rahatlama şansı verir.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: NHS

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir