Kapat
Bitkiler ve Sağlık 120 0

Beyin Sağlığınızı Destekleyebilecek, Hafızanızı ve Üretkenliğinizi Geliştirebilecek 10 İçecek

Pek çok insan odaklanma, hafıza ve üretkenliği artırmanın basit yollarını arıyor. Son zamanlarda nootropiklerin veya “akıllı ilaçların” popülerliğinin hızla artmasının nedeni budur.

Nootropikler, beyin fonksiyonunuzu iyileştirebilecek doğal veya sentetik bileşikler sınıfıdır. Yüzlerce nootropik takviye mevcut olsa da, birkaç içecek doğal nootropik bileşikler içerir.

Yazının devamında beyin sağlığını destekleyebilecek bu içeceklerden bahsedeceğiz.

Kahve

Kahve muhtemelen en çok tüketilen nootropik içecektir. Beyine sağladığı faydaların çoğu kafeinden gelir, ayrıca beyninizi etkileyebilecek klorojenik asit gibi başka bileşikler de içerir.

Kafeinin günde 400 mg’a veya yaklaşık 4 fincan a tekabul edebilecek (945 mL) kadar tüketiminin güvenli olduğunu unutmayın.

Kahve ve kafein tüketiminin sağlığınız üzerindeki etkileri ile ilgili diğer yazılarımız :

Yeşil Çay

Yeşil çayın kafein içeriği kahveninkinden çok daha düşüktür. Yine de, umut verici iki nootropik bileşiğe sahiptir: l-theanine ve epigallocatechin gallate.

Çalışmalar, l-theanine’in gevşemeyi destekleyebileceğini ve ayrıca kafein ile kombine olacak şekilde l-theaninin dikkati artırabileceğini düşündürmektedir. 21 çalışmanın gözden geçirilmesi, yeşil çayın bir bütün olarak odaklanmayı, dikkati ve hafızayı destekleyebileceğini göstermektedir.

Ek olarak, EGCG beyninize kan-beyin bariyerinden girebilir, yani beyniniz üzerinde yararlı etkiler gösterebilir ve hatta nörodejeneratif hastalıklarla savaşabilir.

Kombucha

Kombucha, genellikle yeşil veya siyah çay ile meyve veya bitkilerden yapılan fermente bir içecektir. En büyük faydası, bağırsaklarınıza probiyotik adı verilen faydalı bakterilerin gelişimine yardımcı olmaktır.

Probiyotikler hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Teorik olarak bağırsak sağlığının desteklenmesi; bağırsak ve beyin arasındaki iki yönlü bir iletişim hattı olan bağırsak-beyin ekseni aracılığıyla beyin işlevini artırabilir.

Portakal Suyu

Portakal suyu C vitamini açısından zengindir ve 1 bardak (240 mL) günlük ihtiyacın (DV) %93’ünü karşılar. İlginç bir şekilde bu vitamin nöroprotektif faydalar sağlayabilir.

Meyve sularının tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken konu şeker ve yüksek kalori içeriğidir. Meyve sularının kalorisi bütün meyveden çok daha yüksektir. Yüksek şeker alımı obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlarla bağlantılıdır. Diyabet hastalarının uzak durması gereken besin türleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Yaban Mersini Suyu

Yaban mersini, beyin güçlendirici faydalar sağlayabilen polifenol bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bu meyvelere mavimsi-mor tonlarını veren antioksidanlar olan antosiyaninlerin, sağladığı bu faydaların kaynağı olduğu düşünülmektedir. Aynı şekilde yaban mersini suyu da bu bileşikleri içerir.

Yeşil Meyve Suları ve Smoothieler

Yeşil meyve ve sebzeleri içeren meyve sularının beyin güçlendirici potansiyeli büyük ölçüde bileşenlere bağlıdır. Bu içecekler genellikle C vitamini ve diğer yararlı antioksidanlar açısından zengindir. Bu meyve ve sebzelere lahana veya ıspanak gibi koyu yapraklı yeşillikler, salatalık, yeşil elmalar, limon otu gibi taze otlar örnek verilebilir. Yeşil smoothie’ler ayrıca krema ve besin eklemek için avokado, yoğurt, protein tozu veya muz gibi bileşenler içerebilir.

Zerdeçallı Latte

Bazen altın süt olarak da adlandırılan zerdeçallı latte, parlak sarı bir baharat olan zerdeçal içeren sıcak, kremsi içeceklerdir.

Zerdeçalın faydaları ve besin değerleri ile ilgili bilgi almak için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Zerdeçal, vücudunuzun beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) üretimini artırabilecek antioksidan kurkumin içerir.

Düşük BDNF, zihinsel eksiklikler ve nörolojik bozukluklarla ilişkilidir, bu nedenle BDNF seviyelerinin yükseltilmesi beyin fonksiyonunu iyileştirebilir. Bununla birlikte, zerdeçallı içeceklerin, çalışmalarda sıklıkla uygulananlardan çok daha az kurkumin sağladığını unutmamalısınız.

Adaptojenik Bitkiler İçeren İçecekler

Zerdeçallı latte gibi, bu içecekler de benzersiz malzemelerle hazırlanan sıcak, tuzlu içeceklerdir. Adaptojenler, vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olabilecek, böylece beyin işlevini iyileştirebilecek ve yorgunluğu azaltabilecek yiyecekler ve bitkilerdir.

Adaptojenlerle ve adaptojenik bitkiler ile ilgili yazımızı görüntülemek için tıklayınız.

Bu içecekler genellikle; kurutulmuş mantar, ashwagandha veya maca kökü ile yapılır.

Kurutulmuş mantarlar gibi elde edilmesi zor olabilecek maddeler içerdiğinden, önceden hazırlanmış bir karışım satın almak en kolayıdır.

Pancar Suyu

Pancar, vücudunuzun hücre oksijenlenmesini teşvik etmek ve kan akışını iyileştirmek için kullandığı nitrik oksidin öncüsü olan nitratlar açısından doğal olarak zengin olan koyu kırmızı kök bir sebzedir.

Bitkisel Çaylar

Bitki çayları beyin sağlığı açısından yararlı olabilir. Bunlardan bazıları :

Adaçayı : Bu bitki, diğer zihinsel faydaların yanı sıra hafızayı ve ruh halinizi destekleyebilir.

Gingko biloba : 2.600’den fazla kişide yapılan çalışmaların bir incelemesi, bu bitkinin Alzheimer hastalığının semptomlarını ve hafif bilişsel gerilemeyi hafifletebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, mevcut çalışmaların çoğu düşük kalitededir.

Ashwagandha : Bu popüler nootropik bitki, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Ginseng : Bazı kanıtlar, nöroprotektif özellikleri ve beyin fonksiyonlarının gelişimini teşvik etmek için ginseng kullanılmasını desteklemektedir.

Rhodiola : Bu bitki zihinsel yorgunluğun ve beyin fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.*

Kefir

Kombucha gibi kefir de probiyotiklerle dolu fermente bir içecektir. Ancak çay yerine fermente sütten yapılır.

Bağırsağınızdaki sağlıklı bakterilerin büyümesini teşvik ederek beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olabilir.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir