Kapat
Besin Takviyeleri 9 0

Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler Nelerdir? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Nelerdir? Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler Hangileridir? Bağışıklık Güçlendiren Bitkiler

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzu virüsler, toksinler ve bakteriler dahil olmak üzere birçok patojene karşı sürekli olarak koruyan karmaşık bir sistemdir. Sağlığınızın korunmasında, enfeksiyon ve hastalıkların önlenmesinde bağışıklık sisteminizin güçlü olması anahtar role sahiptir. Yazının devamında; bağışıklık güçlendirici takviyeler nelerdir, bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar nelerdir, bağışıklık güçlendiren vitaminler hangileridir, bağışıklık güçlendiren bitkiler nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Besleyici gıdalar tüketmek, yeterli uyku almak ve egzersiz yapmak; kısacası sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en önemli yoludur.

Ayrıca araştırmalar, belirli vitaminler, mineraller, bitkiler ve diğer maddelerin bağışıklık tepkisini iyileştirmeye ve potansiyel olarak hastalığa karşı koruma sağlamaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, bazı takviyelerin aldığınız reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlarla etkileşime girebileceğini unutmayın. Bazıları belirli sağlık koşullarına sahip kişiler için uygun olmayabilir. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun.

İşte bağışıklığı güçlendirme potansiyeli ile bilinen 15 takviye.

Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler Nelerdir? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Nelerdir? Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler Hangileridir? Bağışıklık Güçlendiren Bitkiler

1. D vitamini

D vitamini, bağışıklık sisteminizin sağlığı ve işleyişi için gerekli olan yağda çözünen bir vitamindir.

2. Çinko 

Çinko, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi amaçlanan pastiller gibi takviyelere ve diğer sağlık ürünlerine yaygın olarak eklenen bir mineraldir. Bunun nedeni çinkonun bağışıklık sistemi işlevi için gerekli olmasıdır.

Günlük doz, belirlenen 40 mg elemental çinko üst sınırının altında olduğu sürece, uzun süreli çinko almak sağlıklı yetişkinler için tipik olarak güvenlidir. Aşırı dozlar, enfeksiyon riskinizi artırabilecek bakır emilimini engelleyebilir.

3. C vitamini 

C vitamini, bağışıklık sağlığındaki önemli rolü nedeniyle enfeksiyona karşı korunmak için alınan belki de en popüler takviyedir.

C vitamini için üst sınır 2.000 mg’dır. Ek günlük dozlar tipik olarak 250 ila 1.000 mg arasındadır.

4. Mürver 

Uzun zamandır enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan kara mürver (Sambucus nigra), bağışıklık sağlığına olan etkileri nedeniyle araştırılıyor.

Mürver takviyeleri çoğunlukla sıvı veya kapsül şeklinde satılmaktadır.

5. Şifalı Mantarlar 

Tıbbi mantarlar, eski zamanlardan beri enfeksiyon ve hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılmıştır. Birçok tıbbi mantar türü, bağışıklık güçlendirici potansiyelleri için incelenmiştir.

270’den fazla tanınmış tıbbi mantar türünün bağışıklık arttırıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Cordyceps, aslan yelesi, maitake, shitake, reishi ve hindi kuyruğu, bağışıklık sağlığına fayda sağladığı gösterilen türlerdir.

6-15. Bağışıklık güçlendirme potansiyeli olan diğer takviyeler 

Yukarıda listelenen öğelerin yanı sıra, birçok takviye, bağışıklık tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilir:

 • Astragalus:
  Astragalus, geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Hayvan araştırmaları, özütünün bağışıklıkla ilgili tepkileri önemli ölçüde iyileştirebileceğini düşündürmektedir.
 • Selenyum:
  Selenyum, bağışıklık sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Hayvan araştırmaları, selenyum takviyelerinin H1N1 dahil olmak üzere influenza suşlarına karşı antiviral savunmayı artırabileceğini göstermektedir.
 • Sarımsak:
  Sarımsak, güçlü anti-inflamatuar ve antiviral özelliklere sahiptir. NK hücreleri ve makrofajlar gibi koruyucu beyaz kan hücrelerini uyararak bağışıklık sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir.
 • Andrographis Paniculata:
  Bu bitki, enterovirüs D68 ve influenza A dahil olmak üzere solunum hastalığına neden olan virüslere karşı antiviral etkileri olduğu bulunan bir terpenoid bileşik olan andrographolide içerir.
 • Meyan kökü:
  Meyan kökü, viral enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek glisirizin de dahil olmak üzere birçok madde içerir. Test tüpü araştırmasına göre, glisirizin şiddetli akut solunum sendromu ile ilişkili koronavirüse (SARS-CoV) karşı antiviral aktivite sergiler.
 • Pelargonium sidoides:
  Bazı insan araştırmaları, soğuk algınlığı ve bronşit dahil olmak üzere akut viral solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için bu bitkinin özünün kullanımını desteklemektedir. Yine de sonuçlar karışık ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
 • B kompleks vitaminleri:
  B12 ve B6 dahil olmak üzere B vitaminleri, sağlıklı bağışıklık tepkisi için önemlidir. Yine de birçok yetişkin, bağışıklık sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek şekilde bunlardan yoksundur.
 • Curcumin:
  Curcumin, zerdeçaldaki ana aktif bileşiktir. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve hayvan çalışmaları, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Ekinezya:
  Ekinezya, papatya ailesindeki bir bitki cinsidir. Bazı türlerin bağışıklık sağlığını iyileştirdiği ve solunum sinsityal virüsü ve rinovirüsler dahil olmak üzere birçok solunum yolu virüsüne karşı antiviral etkileri olabileceği gösterilmiştir.
 • Propolis
  Propolis, bal arılarının kovanlarda dolgu macunu olarak kullanmak üzere ürettikleri reçine benzeri bir malzemedir. Etkileyici bağışıklık arttırıcı etkilere ve antiviral özelliklere de sahip olmasına rağmen, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, yukarıda listelenen takviyeler, bağışıklık artırıcı özellikler sunabilir.

Bununla birlikte, bu takviyelerin bağışıklık sağlığı üzerindeki bu potansiyel etkilerinin birçoğunun insanlarda tam olarak test edilmediğini ve gelecekteki çalışmalara duyulan ihtiyacın altını çizdiğini unutmayın.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir