Kapat
İlaçlar 129 0

Aspirin ve Ibuprofen’i Birlikte Almak Güvenli mi? Aspirin ve Ibuprofen Kullanımı

Aspirin ve ibuprofen, küçük ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Aspirin ayrıca kalp krizi veya felçleri önlemeye yardımcı olabilir ve ibuprofen ateşi düşürebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, her iki ilacın da tedavi edebileceği veya önleyebileceği koşullara veya semptomlara sahip olmak mümkündür. Peki bu ilaçları birlikte alabilir misiniz? Kısacası, çoğu insan için yapılmaması gerekir. İşte nedenleri ve bu ilaçların güvenli kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi.

Tehlikeli Kombinasyon

Hem Aspirin hem de ibuprofen, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Benzer yan etkileri vardır ve bunları bir araya getirmek bu yan etkilere yakalanma riskinizi artırır.

Aspirin ve ibuprofen, özellikle çok fazla alırsanız mide kanamasına neden olabilir. Bu, onları birlikte almanın riskinizi artırdığı anlamına gelir. Aşağıda belirtilen durumlar olduğunda bu ilaçlardan dolayı mide kanaması riski de artar:

  • 60 yaşından büyükler için
  • Daha önce mide ülseri veya kanaması yaşandıysa
  • Kan inceltici veya steroid alınıyorsa
  • Günde üç veya daha fazla alkollü içecek tüketiliyorsa
  • Her iki ilaç ta önerilenden daha fazla alındıysa
  • Her iki ilacı belirtilenden daha uzun süre almak

Aspirin veya ibuprofen ayrıca kurdeşen, kızarıklık, kabarcıklar, yüzde şişme ve hırıltı gibi semptomlarla birlikte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunları bir araya getirmek bu riskleri de artırır. Aspirin veya ibuprofenden herhangi biri için kızarıklık veya şişlik hissederseniz, doktorunuzla iletişime geçin.

Hem aspirin hem de ibuprofen işitme sorunlarına neden olabilir. Kulaklarınızda çınlama veya işitme duyunuzda bir azalma fark ederseniz doktorunuza başvurmalısınız.

İbuprofen ve Aspirini Güvenle Kullanmak

Aspirin

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, 16 yaş ve üstü ergenler ile yetişkinler için 4-8 saat aralıklarla 1 defada 1-2 tablet olmak üzere günlük maksimum doz 4 gramı aşmayacak şekilde kullanılmalıdır. (Bkz. Aspirin Kullanma Talimatı)

Aspirin’i doktorunuza ya da diş hekiminize danışmadan 4 günden fazla veya yüksek dozda kullanmayınız.

Doktorunuz ayrıca kalp krizi veya felci önlemeye yardımcı olmak için aspirin yazabilir. Kalp krizi ve felç, kan damarlarınızdaki pıhtılardan kaynaklanabilir. Aspirin kanınızı inceltir ve kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, kalp krizi veya felç geçirdiyseniz, doktorunuz başka bir tanesini önlemek için aspirin almanızı söyleyebilir. Bazen inme veya kalp krizi için birkaç risk faktörünüz varsa doktorunuz sizi aspirin vermeye başlayacaktır.

Kolon kanserini önlemeye yardımcı olması için aspirin kullanılabilmektedir. Doktorunuz, bu tür bir önlemin sizin için ne kadar doğru olduğunu söyleyecektir.

Ibuprofen

İbuprofen aşağıdaki gibi küçük ağrıları tedavi edebilir:

  • Baş ağrısı
  • Diş ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Menstrüel kramplar
  • Kas ağrısı
  • Artrit kaynaklı ağrı

Ayrıca ateşi düşürmeye de yardımcı olabilir. Tipik bir tedavi, her dört ila altı saatte bir, bir ila iki 200 mg’lık tablettir. Mümkün olan en düşük miktarı almaya çalışmalısınız. Bir günde asla altı tabletten fazla ibuprofen almayın.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir