Kapat
Genel Sağlık 26 0

Aşıların Etki Süresi, Aşı Koruma Süresi, Aşıların Koruma Oranı, Aşı Etkinliği ve Etkililiği

Bağışıklık süresi, farklı hastalıklara ve farklı aşılara göre değişir. Yaşam boyu bağışıklık her zaman doğal enfeksiyon (hastalığa yakalanma) veya aşı ile sağlanmamaktadır. Aşı dozlarının önerilen zamanlaması, hastalığa karşı savunmasızlığın en yüksek olduğu dönemi kapsayacak en iyi bağışıklık korumasını sağlamayı amaçlamaktadır.

  • Günümüzde kullanılan birçok aşı nispeten yenidir ve koruma sağladıkları sürenin uzunluğu ile ilgili veriler sürekli olarak güncellenmektedir.
  • Doğal enfeksiyondan sonra birçok hastalık için bağışıklık azalır
  • Aşıların sağladığı bağışıklık süresi, bir dizi faktöre, özellikle aşının kendisine bağlı olarak değişir.
  • Canlı aşılar genellikle alt ünite aşılardan daha uzun ömürlü bağışıklık sağlar
  • Alt birim aşılar sıklıkla birincil kurslar ve güçlendiriciler gerektirir
  • Polisakkarit aşılar uzun ömürlü hafıza hücreleri oluşturmaz
  • Dozlar arasındaki aralık çok kısa ise, bağışıklık süresi etkilenebilir. – Bu nedenle minimum aralıklar gereklidir
  • Çok genç ve çok yaşlılarda bağışıklık süresi sınırlanabilir

Aşı İmmünojenitesi

Aşı immünojenitesi, bir aşıya verilen immün tepkisinin bir ölçüsüdür ve genellikle kandaki spesifik antikorların ölçülmesiyle elde edilir. Tüm aşılar olmasa da bazıları için, belirli antikor seviyelerinin tanımlanmış eşiği koruma ile ilişkilendirilmiştir. Ancak bu, bir kişinin hastalığa karşı tamamen korunup korunmadığını kesin olarak söylemez. İyi bir bağışıklık hafızası kurulmuşsa, güçlendirici bir aşı dozunun ardından antikor seviyelerinde büyük bir artış meydana gelir.

Aşı Etkinliği ve Etkililiği (Efficacy-Effectiveness)

Aşı etkinliği ve etkililiği, aşılanmış ve aşılanmamış kişiler arasındaki hastalık oranlarını karşılaştıran ölçülerdir. Etkinlik, kontrollü klinik çalışmalarda ölçülürken, aşının genel popülasyonda kullanımı onaylandıktan sonra etkililiği ölçülür. Bunlardan, aşı ile korunmasını beklediğimiz ve aşılanmış kişilerin oranını belirleyebiliriz.

Sürü bağışıklığı (topluluk bağışıklığı), daha büyük topluluğun korunduğu önemli bir mekanizmadır. Bazı hastalıklar için, yeterince insan bağışıklığa sahipse, hastalığın bulaşması azalır veya ortadan kaldırılır. Bu özellikle kızamıkçık ve pnömokok hastalığı gibi hastalıklar için geçerlidir. Hastalığın popülasyona yeniden girmesini önlemek için yüksek aşı kapsamı sürdürülmelidir.

Hiçbir aşı %100 etkili değildir, aşılamadan sonra insanların küçük bir yüzdesi korunmaz ve diğerleri için koruma zamanla azalabilir. Ayrıca, bağışıklık baskılanması gibi belirli koşullar nedeniyle bazı insanlar aşı olamamaktadır. Bu insanların etrafındakilerde bağışıklığı sürdürmek onları hastalıklardan korur.

Aşıların Koruma Süresi

HastalıkÖnerilen tüm dozların alınmasından sonra tahmini koruma süresiAçıklama
Boğmaca4-6 yılDoğal enfeksiyondan bağışıklık da azalır. 11 yaşında güçlendirici sunulmaktadır
Difteri10 yıl civarındaDestek aşısı 45 ve 65 yaşlarındaki yetişkinlerde önerilir
Tetanos13-14 yıl %96 , 25 yıl %72 korumalı Destek aşısı 45 ve 65 yaşlarındaki yetişkinlerde önerilir
Çocuk felciEn az 18 yıl boyunca %99 korumaRisk altındaki ülkelere seyahat edenlere destek aşısı önerilir
Haemophilus influenzae tip B Yaklaşık 9 yılBu aşı için gözlenen mükemmel immünojenite, uzun vadeli koruma sağlar
Hepatit BYaklaşık 20 yılSerokonversiyon geçirenler için muhtemelen ömür boyu koruma
Kızamık>% 96 aşılarda ömür boyuToplum koruması, aşılanamayacak kadar genç veya MMR aşısı olamayanlara bulaşmayı durdurmak için önemlidir
Kabakulak>% 90’da 10 yıl, zamanla yavaş yavaş azalırBağışıklık süresi farklı popülasyonlara göre değişir. Kızamık veya kızamıkçık kadar uzun ömürlü değildir
KızamıkçıkAşıların çoğu (>% 90)> 15-20 yıl korunmuşturToplum koruması, aşılanamayacak kadar genç veya MMR aşısı olamayanlara bulaşmayı durdurmak için önemlidir
Pnömokok> Konjuge aşılar için şimdiye kadar 4-5 yılBugüne kadar aşılananlarda antikor konsantrasyonları yüksek kalmıştır. Toplum koruması, çocukları aşılamanın toplumdaki her yaşta hastalığı azaltması anlamına gelir
İnsan papilloma virüsü (HPV)> Bugüne kadar 5-8 yılAntijen tehdidinin ardından verilen yanıt, aşıdan bağışıklığın muhtemelen çok uzun vadeli olduğunu gösterir.
Topluluk bağışıklığı gözlemlenmekte
SuçiçeğiTek doz – bilinmiyor

Bugüne kadar 14 yıldan uzun iki doz
Sadece bir doz verildiğinde 2 yıl içinde hafif atılım hastalığı ortaya çıkabilir. Virüs hala dolaşımdayken bağışıklık güçlendirilir.

Toplum bağışıklığı hastalık kontrolünde önemli bir rol oynar

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.immune.org.nz/vaccines/efficiency-effectiveness

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir