Kapat
Genel Sağlık 48 0

Arpacık Nedir, Neden Oluşur? Arpacığa Ne İyi Gelir?

Arpacık, göz kapağı yüzeyinde kırmızı, ağrılı bir yumrudur. Yumru bir sivilceye benzeyebilir ve dokunulduğunda hassas olabilir. Göz kapağının herhangi bir yerinde harici bir arpacık görünebilir. Ancak en çok kirpiklerin göz kapağıyla buluştuğu göz kenarına yakın bir yerde oluşması muhtemeldir çünkü burada kıl kökleri yaygındır ve bu bölgenin  iltihaplanması daha kolay olabilir.Çocuklarda yaygın olarak görülen arpacık tek seferlik kıl düşmesine bağlı olarak gelişebilir.Tek seferlik durumlarda evde ufak çözümler uygulanabilir anca kronikleşen arpacık görülmesinde doktor kontrolü mutlaka düşünülmelidir.

Göz kapakları, gözlerde sabit bir nem seviyesi sağlayan ve gözyaşı üreterek gözdeki yabancı parçacıkları yok eden çok sayıda yağ bezine sahiptir.Bu yağ bezleri kirpik kısımlarına yani kıl köklerine daha yakındır ilk paragrafta da  bahsedildiği gibi kirpik yakınlarında daha fazla arpacık oluşumu gözlenir. Bazı arpacıklar kendi kendine iyileşirken, diğerlerinin tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir.

Arpacık Neden Oluşur?

Arpacık oluşumun en temel sebebi bakteriler ile temastır. Bazı uygulamalar bu temasa neden olabilir :

 • Göz kaleminin kirpik içine sürülmesi
 • Rimelin kirpik köküne getirilmesi
 • Göz makyajıyla uyumak

Bununla beraber ;

 • Çocuklarda kirpiklerin yetişkinlere oranla daha fazla dökülmesi ile beraber artan iltihap riski
 • Uykusuzluk ve yorgunluk gibi vucüt direncini düşüren durumlar da sebep olabilir

Arpacık Semptomları

 • Gözde sertlik hissi
 • Göz ağrısı veya hassasiyeti
 • Gözde yırtılma veya sızıntı
 • Şişmiş göz kapağı
 • Işık hassaslığı
 • Göz kapağının kenarında kızarıklık ve ağrı

Çoğu arpacık kendi kendine geçebiliyor.Bu durumda evde birtakım faydalı uyugulamalar ile arpacığın geçmesine yardımcı olunabilir.

Evde Arpacık Için Yapılabilecek Uygulamalar

Ilık Kompress : Sıcaklık, PUS’un(irin) yüzeye çıkmasına yardımcı olur ve PUS(irin) ve yağı çözer, böylece arpacık doğal olarak akabilir. Temiz bir bezi ılık suyla ıslatın. Suyun çok sıcak olmadığından emin olun. Bezi nemli olacak ama damlamayacak şekilde sıkın. Ardından 5 ila 10 dakika boyunca nazikçe gözünüzün üzerine yerleştirin.Arpacığı kesinlikle sıkmayın veya delmeye çalışmayın.

Göz kapağınızı yumuşak sabun ve suyla temizleyin : Kullandığınız sabun hipoalerjenik olmalı ve fazla tahriş etmemek burada kritik rol alıyor.

Çay banyosu : Sıcak bir bez kompres kullanmak yerine, sıcak bir çay poşeti kullanabilirsiniz.Çay iyi bir antioksidandır.Siyah çay bu konuda en iyi sonucu verir çünkü şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve bazı antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Kontakt Lens kullanımını ve makyajı azaltın : Bu sayede gözünüz dinlenme imkanı bulacak ve gözünüzde dışarıdan gelebilecek mikroorganizmalara karşı daha güvenilir bir ortam oluşacaktır.

Kronikleşen ve geçmeyen arpacıklarınız için mutlaka doktora görünün.

Geçmeyen arpacıklarınız için antibiyotik tedavisi hatta patolojik olarak çok ilerleyen kitleler için cerrahi müdahale gerekebilir.Asla ve asla kendi başınıza antibiyotik kullanmayın.

Mehmed Eren Kazan {Mehmed Eren Kazan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir