Kapat
Cinsel Sağlık 145 0

Erkeklerde Alkol Kullanımı ve Üreme Sağlığı, Düşük Testosteron Belirtileri, Alkol Sperm Sayısını Etkiler Mi? Alkol Spermleri Öldürür Mü?

Aşırı alkol tüketimi, insan sağlığını hemen hemen her yönde olumsuz yönde etkilemektedir. Hormonlar da bu etkilerin dışında kalmamaktadır.

Kronik alkol kullanımı, testosteron da dahil olmak üzere vücuttaki birçok hormonda hem kısa hem de uzun vadeli sorunlara neden olabilmektedir.

Testosteron erkeklerde primer cinsiyet hormonudur. Erkeklere erkeksi özelliklerini verir, kas ve kemik büyümesinin yanı sıra sperm gelişiminde kritik bir rol oynar.

Testosteron seviyesinin düşmesi, erektil disfonksiyon, kısırlık, kas kütlesi kaybı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Yazının devamında; alkol sperm sayısını etkiler mi, alkol spermleri öldürür mü, alkol testosteronu düşürür mü, alkol erkekliği öldürür mü, alkol testosteronu nasıl etkiler, gibi sorulara cevap vereceğiz. Ayrıca, erkeklerde alkol ve cinsellik, alkolün üreme sağlığına etkileri, düşük testosteron belirtileri gibi konulara da değineceğiz.

Alkol Testosteronu Nasıl Etkiler?

Erkeklerde testosteron üretimi için gerekli üç bez vardır: hipotalamus, anterior (ön) hipofiz bezi ve testisler.

Hipotalamus, ön hipofiz bezine etki eden gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) adı verilen bir hormon salgılar. Daha sonra ön hipofiz bezinden, lüteinleştirici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılanır. LH ve FSH’ye yanıt olarak, testislerdeki leydig hücrelerinde testosteron hormonu sentezlenir.

Alkol kullanımı, bu üç bezin hepsine müdahale ederek testosteron üretimini bozabilmektedir.

Alkolün Testosteron Üzerindeki Uzun Vadeli Etkileri

Yüksek miktarda alkol kullanan kişilerde, orta miktarda alkol tüketen kişilere göre testis fonksiyonlarının zayıf olması daha olasıdır. Burada yüksek miktar genellikle erkekler için haftada 15’ten fazla içecek veya kadınlar için haftada sekizden fazla içecek olarak kabul edilir.

Kronik alkol kullanımının testosteron üretiminden sorumlu olan testislerinizdeki Leydig hücrelerine zarar verdiği düşünülmektedir. Alkol ayrıca LH, FSH ve GnRH salınımını da engelleyebilmektedir. Orta ve az derecede alkol tüketiminin üreme sağlığı veya testosteron seviyeleri üzerinde uzun vadeli etkileri yoktur. Orta derecede alkol tüketimi de genellikle, kadınlar için en fazla bir içecek veya bir günde erkekler için iki içecek olarak tanımlanır.

Alkolün Testosteron Üzerindeki Kısa Süreli Etkileri

Akut alkol tüketiminin hipotalamus ve hipofiz bezinizi olumsuz yönde etkileyerek testosteron salınımında kısa süreli bozulmalara neden olabileceği düşünülmektedir. Alkol tüketiminden yarım saat sonra testosteron seviyesi azalmaktadır.

Alkol Spermleri Nasıl Etkiler?

Alkol, testislerdeki Sertoli hücrelerinin işlevini bozabilmektedir. Bu hücreler sperm olgunlaşması için gereklidir.

Sperm gelişimine spermatogenez denir. Hem testosteron hem de FSH spermatogenezde rol oynar. Bu hormonların bozulması spermatogenezin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

Kadınların hamileyken alkol almamaları gerektiği yaygın olarak bilinmesine rağmen, bazı araştırmalar; döllenmeden önce çok fazla içki içen erkeklerin, gelecekteki bebeklerini de doğum kusurları geliştirme riskiyle karşı karşıya bırakabileceğini öne sürüyor.

Düşük Testosteron Belirtileri

Yetişkin erkeklerde düşük testosteron belirtileri şunlardır:

  • Düşük libido
  • Yorgunluk
  • Depresyon
  • Erektil disfonksiyon
  • Kısırlık
  • Vücut kıllarının ve sakalların dökülmesi
  • Kas ve kemik kütlesi kaybı
  • Sıcak basması
  • Konsantrasyon eksikliği

Alkolü Bıraktıktan Sonra Vücudumuzun Normale Dönmesi Ne Kadar Sürer?

Alkolü bırakmak, beyne ve üreme sistemine verilen hasarın bir kısmını tersine çevirmeye yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, alkol kullanımının ne kadar süredir devam ettiğine bağlı olarak, iyileşme aylar veya yıllar alabilir. Bazı hasarlar kalıcı olabilir.

Genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, iyileşmenizi desteklemeye yardımcı olabilir. Abur cuburdan kaçınmak, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyku almak, optimum hormon seviyelerini korumanıza yardımcı olacaktır.

Alkol kullanımına bağlı olarak testosteron seviyenizin veya üreme sağlığınızın etkilendiğini düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir