Kapat
İlaçlar 166 2

Aç Karnına İlaç Alınır mı? Hangi İlaçlar Aç Karnına Alınır?

Bu yazımızda aç karnına ilaç alınır mı, hangi ilaçlar aç karnına alınır, ilaçlar alkolle kullanılır mı gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

Kullandığınız ilaçların reçeteli veya reçetesiz olması farketmeksizin; kullanma talimatını dikkatle okumalı, eczacınıza ve doktorunuza ilacınızın kullanımı hakkında merak ettiklerinizi sormalısınız.

İlaç alırken aç ve tok karna kullanımdan bahsedilmesinin sebebi; olumsuz ilaç-gıda etkileşimlerini engellemek, ilaç emilimine yardımcı olmak ya da ilacınızdaki kimyasalların emilimini engelleyebilecek gıdaların tüketilme ihtimalini azaltmaktır.
 

İlaçları Aç Karnına Almak

Genel bir kural olarak, aç karnına alınması gereken ilaçlar, yemekten yaklaşık bir saat önce veya yemekten 2 saat sonra alınmalıdır. Mideniz hapların işe yaraması için yeterince boş olacaktır.

Genellikle boş bağırsakta alınması önerilen ilaç türleri arasında belirli antibiyotik türleri, HIV ilaçları, astım ilaçları ve osteoporoz ilaçları bulunur. Parasetamol veya dipiron içeren ağrı kesiciler de aç karnına alınabilir.

Bir Yemekle İlaç Almak

Bazı ilaçların mide tahrişi, hazımsızlık, ülser veya iltihaplanma gibi yan etkileri vardır. Bunları yemeğinizle birlikte yemek, bu rahatsız edici etkileri azaltacaktır. Tam bir öğün olması gerekmez, bisküvi veya sandviç gibi hafif atıştırmalıklar yeterli olacaktır.

Antiasitler ve steroid olmayan antiinflamatuar ilaçların (NSAID’ler) genellikle bir yemek veya atıştırmalıkla tüketilmesi önerilir. NSAID’ler, iltihaplanma, ağrı ve ateşi teşvik eden, aynı zamanda mide zarını bağırsak asidinden koruyan kimyasallar olan “prostaglandin” üretimini engeller. Düşük kan şekeri riskini azaltmak için, ‘Sülfonilüreler’ adı verilen bir grup diyabet ilacının da yemekle birlikte alınması tavsiye edilir.

Tok Karnına İlaç Almak

Bazı ilaçların yemek sonrası tüketilmesi, şiddetli mide yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ağız pamukçukları veya ağız ülserleri için antifungal jeller veya sıvı ilaçlar durumunda olduğu gibi, ilaçların yıkanmamasını ve kan dolaşımına uygun şekilde emilmesini sağlar. Bazı antibiyotikler ve HIV ilaçları bu kategoriye girer.

Romatizmal ağrıların tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunun tok karnına alınması önerilir.

İlaçları Bol Su ile İçin

İlaçları genelde suyla içmeniz gerekiyor. Prensip olarak hiçbir ilacı alkollü içeceklerle almayın. Alkol bir taraftan ilaçların etkisini önlerken, diğer taraftan güçlü zararlı etkilere yol açar.

Bazı yiyecekler, belirli ilaçların etkisini etkisiz hale getirebilir. İlaçlarla etkileşime girebilecek yiyecek ve içecek örnekleri şunlardır:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Hediye Beyza Yüksel {Hediye Beyza Yüksel}

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi. İletişim için @hediyeebeyza İnstagram hesabından ulaşabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için onlineczaci@gmail.com

“Aç Karnına İlaç Alınır mı? Hangi İlaçlar Aç Karnına Alınır?” üzerine 2 yorum

  1. Mayk Scfld dedi ki:

    çok yararlı bir yazı olmuş.teşekkür ederim.

    1. biz teşekkür ederiz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir